Çapraz nakille ikinci hayata başladılar

İzmir'de, 8 yıldır diyalize giren Ahmet Müşfik Karaca (60) ile 4,5 yıldır diyaliz hastası olan Ahmet Bayar (42), gönüllü donör olan yakınlarından yapılan çapraz nakil ile sağlıklarına kavuştu. Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, çapraz nakil ile yakınları, kendilerine donör olamayan hastalara çözüm sunduklarını söyledi.
Muğla'nın Milas ilçesinde köftecilik yaparak geçimini sağlayan 3 çocuk babası Ahmet Bayar, böbrek yetmezliği hastalığı ve diyaliz ile yaklaşık 9 yıl önce babası Muammer Bayar'a 'polikistik böbrek' tanısı konulmasıyla tanıştı. Hastalığı genetik miras aldığı babasından 3 yıl sonra aynı tanıyla diyalize girmeye başladı. Eşi Muammer Bayar'ı 1.5 yıl önce kaybeden Sevgül Bayar(61), oğlu için gönüllü donör oldu. Ancak nakil için başvurdukları İzmir Kent Hastanesi'nde kan gruplarının uyuşmadığı saptandı. 4.5 yıldır diyalize giren Ahmet Bayar adını kadavra listesine yazdırdı. Yıllar geçtikçe de umudu azalmaya başladı.

Demirören Haber Ajansı'nın haber görüntülerini takip etmek için trvision.net/pass/UCxdpqtb0HIOdH7RGyfgmJbA tıklayarak TRvision kanalımıza abone olabilirsiniz.
Demirören Haber Ajansı(DHA) Resmi Web Sitesi
► www.dha.com.tr
Sosyal Medya Adreslerimiz
► facebook.com/dha
► twitter.com/dhainternet
► instagram.com/dha
► trvision.net/nameof-dha
► www.pscp.tv/demirorenhaberajansi
► plus.google.com/+demirorenhaberajansi
► www.linkedin.com/company/demirorenhaberajansi

görünümler
33

YORUMLAR

    Çapraz nakille ikinci hayata başladılar