Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe

Almanya, Avrupa'da aşı karşıtlarının en fazla olduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. O nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün hedeflediği aşılama oranının sürekli gerisinde kalıyor. Birçok ebeveyn, her bin çocuktan birinin ölümüne yol açan kızamığa karşı bile çocuklarını aşılatmak istemiyor. Nedeni hastalıktan çok aşının yan etkilerinden korkmaları ya da ilaç firmalarına güvenmemeleri. Siyasetçiler, okul öncesi çocuklara aşı zorunluluğu getirerek bu sorunu çözmeyi planlıyor. Ancak aşı karşıtları buna şiddetle karşı çıkıyor.
TRvision kanalımıza abone olun: trvision.net/pass/UCpi_jv70749NkAmkdugyiPQ

Herunterladen

YORUMLAR

 • Araştırıp mantıklı olanı seçmiş tebrikler bizim topluma uymaz biz araştıramayız direk fikrimizi dikte ederiz vaktimiz yok diziler kaçar

  Altun DelenAltun Delen4 aylar önce
 • Tarih 14.05.2019 ve NY 'da kızamık hortlamış.Sebebi aşı karşıtı aileler.

  mehtap yaylamehtap yayla6 aylar önce
 • Toplum sağlığını ve çocuğun bireysel sağlığını riske attığı için bu ailelere avrupa'da da ülkemizde de kamu davası açılmalı. Nasıl ki devlet ailesinin kötü davrandığı çocuğu korumakla mükellef ise ve böyle bi durumda o çocuğu bu aileden alıyorsa bu durumda da aynısı yapılmalı. İnsanlık böyle abuk sabuk hastalıklara karşı bu aşılar sayesinde mutlak üstünlük sağladı ve insanda ömür uzadı. 1600 lere 1700 lere ve öncesine mi dönülmek isteniyo ? 3-4 yaşında dünya güzeli çocuklar patır patır ölsünler mi böyle aptalca bi nedenden dolayı. Bu anne babalar eski yüzyıllardaki felaketleri yaşamadıkları için şımarıkça davranıyolar. O yüzyıllarda evlatlarını bu yüzden kaybedip acı çeken nesiller sözgelimi bi şekilde mezarlarından kalkıp bu tipleri görseler tekme tokat döverlerdi bunları. Ebeveyn olarak o senin çocuğun diye istediğin gibi davranamazsın. O senin malın değil , bi canlı bi birey üstelik toplumun bi parçası olacak. Hem kendi hem toplum sağlığı güvende olması için aşılanmaları gerekiyor. Bizim ülkemizdek Ebeveynlere de eğer burayı okuyolarsa akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyorum.

  LuNaR BikELuNaR BikE6 aylar önce
 • Ve perde açılır, Doğal Seçilim selam veriyordur. İnsanlar neyle karşılaşacaklarından habersizce selamını alırlar. Ardından ahmaklar ve ahmaklara tahammül gösterenler bir kervan için bilet hediye edilir. Bu kervanın başında kara bir peçe giyinmiş bir melek vardır. Kervanın gideceği yer ise dönüşü olmayandır.

  Seyhun Ç.Seyhun Ç.6 aylar önce
 • Geçenlerde Pakistan'da çocuk felci aşısı için köylere gelen doktorları öldürmüşlerdi. Gerekçesi Batının çocukları kısırlaştırarak müslümanların soylarını tüketmeye çalıştığıydı. Bu tür vakalar eskiden Batıda da dini gerekçelerle yapılırdı. Fakat günümüzde bu tür hareketler daha çok sözde seküler/hümanist ve sol/yeşil akımlar tarafından destekleniyor. Ortaçağda bilimi reddeden kiliseye benzer bir şekilde ideolojik gerekçelerle bilimi ve sonuçlarını reddediyorlar. Aşı karşıtlığı, nükleer enerji karşıtlığı, gdo karşıtlığı hepsi bu "kilise" nin bir ürünü. Dinden uzaklaşan sırandan batılı insanın içindeki maneviyat boşluğunu doldurmak için bulduğu başka bir din! Yeşil Kilise! Sadece internetteki cahil-cühela değil; akademisyenler, sanatçılar, edebiyatçılar ve gazeteciler içinde de bu dinin mensubu çok fazla. Bunlar bir de en temel işlevi sorgulamak olması gereken meslekler. Şu haberin yapılışına bakın mesela, aşı karşıtlığına karşı ciddi bir eleştiri yok. İki tarafa da mikrofon uzatıp tarafsız kalınmış. Hayır bu konuda tarafsız olunamaz! Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit etme potansiyeli olan bir vakadır. DW'nin yaptığı haberlere bakınca bu kanalın "yeşil" zihniyet tarafından yönetildiği çok açık. Çevre sorunları ile ilgili haberlere gelince son derece taraftar, yanıltıcı haberler yapan kanal, çocuğunun hayatını tehlikeye atan bir kadını son derece soğukkanlı bir şekilde haberleştirmiş.

  mustafa öndermustafa önder6 aylar önce
 • cenifır saçmalama amk ya

  ertanertan6 aylar önce
 • Aşılarda civa gibi ağır metaller eklendiği söyleniyor. Çocuklarda kan beyin bariyeri (blood brain barier) gelişmediginden, çocukların beyni bu nerotoksinlere maruz kalıyor. Çocuklar 0-7 yaş arasında maruz kaldığı sonu gelmeyen aşı listesi de cabasi. Aşı kullanım grafiği ile otizm ortaya çıkma grafikleri paralellik gösteriyormuş. Aşı şirketleri o eskidendi artık koymuyoruz filan diyorlar sanırım. Peki daha önce niye koydun o zaman? Insanlar aşıya karşı değil içindeki toksinlere karşı. Bu kadar toksin, blood brain barier i olmayan bir çocuğa verilebilir mi?

  Erhan SendagErhan Sendag6 aylar önce
 • Türkiyede aşı olmamış suriyeliler var allah razı olsun sayelerinde 100 yıldır görülmeyen hastalıklar yeniden doğdu eskisindende güçlüler allah razı olsun ummetimizden sayelerinde ülkedeki fazla nüfustan kurtulucaz alman kafirlerde bizi kiskandigi için diyorlar biz neden verem olmuyoruz veba neden yok diyorlar

  Yagız GencYagız Genc6 aylar önce
 • Tonla delil araştırma var ikna olmak istemeyen ikna olmuyor

  Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLAN6 aylar önce
 • Bende aşı olmama rağmen kızamık oldum bu aşı nin hiç bir faydası yok

  Omer KaraOmer Kara6 aylar önce
  • @Omer Kara mal Avrupa'da kaç m insan öldü aşı yokken

   suri sakso 5tilisuri sakso 5tili4 aylar önce
  • @Omer Kara bu senin bünyenin sorunu yapacak bir şey yok herkes aşı olursa aşı tutmayanlar da korunur kimse seni korumakla mükellef değil ve sırf sende olmuyor diye de aşıya laf atamazsın elden de bir şey gelmez zaten mevcut imkanlarla

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLAN6 aylar önce
  • @LuNaR BikE eskiden aşı diye bişey yok tu yinede insanlar daha sağlıklı yaşıyorlardı

   Omer KaraOmer Kara6 aylar önce
  • Eğer aşı olmamış olsaydın yüksek ihtimalle buraya bu yazıyı yazamazdım çünkü ölmüş olurdun...

   LuNaR BikELuNaR BikE6 aylar önce
  • @Muhammet Emin ARSLAN sende tutmuyorsa senin sorunun ne demek asıl sen saçmaladın

   Omer KaraOmer Kara6 aylar önce
 • gorünen o ki ilaç kartelinin lobisi iş başında :) şurada bir tane de kadına hak veren olmamış!

  Ilker türkerIlker türker6 aylar önce
 • Aşı olmayanlar sadece kendilerini değil toplumu da tehtit ediyorlar..

  KitapekiKitapeki6 aylar önce
 • Tıp okuyorum, aşı karşıtlığı aptallıktır. Eskiden olan ama aşıyla birlikte yok olan hastalıklar tekrar olmaya başlıyor yavaş yavaş

  car ewcar ew6 aylar önce
 • Adamlardaki derde bak aq

  Jesse PinkmanJesse Pinkman6 aylar önce
 • Almanyada sorun olmazda...türkleri bozuk civalı aşılarla daha bebekken salaklaştırıyorlar.

  OGUN YILMAZOGUN YILMAZ6 aylar önce
 • Kisacasi kusursuz yaratildigi iddia edilen insan aşiya muhtac ve aşi karsitlarina hakeret eden mumin yorumlar var.

  Duzgun BiriDuzgun Biri6 aylar önce
  • Yav bi git 60 ıq li sizin dusuncenize gore yemekte yememek lazim cunku yemekleri zincir sirketler uretiyor isteseler hemen olurebilirler ama istemiyorlar

   yusuf ulusyusuf ulus6 aylar önce
 • Çocuğu ayağından sallamasından belli

  Yusuf SevimYusuf Sevim6 aylar önce
 • Almanyada Kızamık aşısı mecburi hale geliyor şuan tamamlanma aşamasında.eger tamamlanirsa aşı olmayan çocuk ların ailesine 2000 2500 euro ceza almasi söz konusu olacak.

  Mustafa KalkanMustafa Kalkan6 aylar önce
 • Yobaz sürüsü

  Ibrahim DenizIbrahim Deniz6 aylar önce
 • -How normal parents talk to their children : (mobil phone) -How Anti-Vaxx parents talk to their children : (ouija board)

  Kartal KarahanKartal Karahan6 aylar önce
 • Çocuğun çocuk felci ya da kızamık falan olsun da göreyim ben seni hala aşı karşıtı oluyor musun geri zekalı karı seni

  Cenk ÖzkanCenk Özkan6 aylar önce
 • Cahil almanlar aşı tabi ki faydalı

  Ertan AkkoçErtan Akkoç6 aylar önce
 • Bu haber aşı karşıtlarını daha çok aşıya ikna edici tarzda hazırlayabilirdiniz. Bunu gören insanlar acaba ben de mi aşı yaptırmasam diye düşünebilir. Bu tarz olaylarda toplumun genelini ilgilendirdiği için çokça dikkat edilmeli.

  Mahmut ÇalışkanMahmut Çalışkan6 aylar önce
 • geri zekalılar ya. bunların çocuklarına devlet el koymalı. yetiştirme yurduna versinler. beyin özürlüler. çocuk felci hastalığı aşı sayesinde yok oldu. çiçek hastalığı aşı sayesinde yok oldu. beyinsiz mallar.

  Godric GryffindorGodric Gryffindor6 aylar önce
  • Bir de aşılar neden oluyor diyorlar

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLAN6 aylar önce
 • Cehalet bedava, ilim çaba gerektirir. Aşı karşıtlarını bırakın, Darvin'in kuramı işlesin...😎

  G & NG & N6 aylar önce
 • Almanya'da yaşayıp da cahil olanlar, Türkiye'deki cahil kesimden bin misli daha tehlikeli ve beyinsizdir. O kadar imkanların içerisinde bir insan cahillikte ısrar ediyorsa hakikaten beyni yoktur. Aşı ile ilgili uydurma felaket senaryolarına inananlar; öyleyse hiçbir şey tüketmemeniz gerek. Evet evet, gıda ürünlerinin çoğunluğu artık zincir şirketlere ait... Adamların senin kıçı kırık canını alma gibi bir niyeti olsa zaten çekip alırlar. Hiç kuşkunuz olmasın.

  Avrupalı EuropeanAvrupalı European6 aylar önce
  • Avrupalı European türkiyedeki çomarlardan hiç bi farkları yok. Alman çomarları işte...

   LuNaR BikELuNaR BikE6 aylar önce
 • Umarim cocuga bisi olmaz.

  Sylvius Hieronymus AsparagusSylvius Hieronymus Asparagus6 aylar önce
 • ABD Afrikalı çocuk ve gençleri aşı adı altında kısırlastırıp nüfus kontrolü sağlıyor bunları da bilip görüp nasıl güven duyabiliriz kendimiz üretip tam bir güvenle halkımıza sunamadığımız taktirde hep insanların içinde bir ukte kalacaktır.

  Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert Yüksek6 aylar önce
  • @Çağatay Mert Yüksek öyle zaten

   Kağan ÜğdülKağan Üğdül6 aylar önce
  • @Kağan Üğdül liseyi yeni bitirmiş üniversite sınavına girecek tribi var sende bundan kurtul küçük düşünme ben ne yazmışım sen ne anlatmaya çalışmışsın neyi savunduğunu bile belli değil cümlelerinden kafan çok karışık net ol

   Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert Yüksek6 aylar önce
 • Bizde aşı karşıtıyız Şu an 2 yaşındaki çocuğumuza yaptırmadık Şuana kadar sıfır hastalık sıfır ilaç Bebek katili ABD den alınan hiç bir şey güven vermiyor

  turan aturan a6 aylar önce
  • Umarım yolunuz mezara hiç düşmez. Eğer sevgili evladınızın başına bişey gelirse ömür boyu bunun vebali altında nasıl kalmadan yaşayabilirisiniz bilmiyorum. umarım her şey iyi olur sizin için...

   LuNaR BikELuNaR BikE6 aylar önce
  • Eger çocuğun kizamik kaptoysan allah sana rahmet eylesin mezarda agliycan hep

   yusuf ulusyusuf ulus6 aylar önce
  • @turan a Bu bilgiyi paylastigin icin tesekkur ederim. Ben de cocuguma asi yaptirmayacagim.

   chuck martinchuck martin6 aylar önce
  • @turan a ilaçlarda ABD den geliyor. Çocuk Virüse yakalanırsa ilaç kullanmazsın artık sonuçta Katil ABD den gelen ilaç. Öyle değil mi?

   Western StatesWestern States6 aylar önce
  • @turan a aşısız olan çocuğunun nasıl kızamık olduğunu anladın

   Yusuf ÇelikYusuf Çelik6 aylar önce
 • Aşı karşıtlarına tekme tokat girişesim var

  okky unvyokky unvy6 aylar önce
 • Aşı karşıtı değilim ama yerli olmayana da güvenilmiyor

  ulutkuulutku6 aylar önce
 • Aptal seçilim. Bırakçaksın ölsünler.

  Nan YingNan Ying6 aylar önce
  • Daha çok başkalarına yayar hastalığı diye önlem almak istiyorlar.

   ChipmunkChipmunk6 aylar önce
 • Ben aşıya karşı değilim ama bence bebeklere hemen aşı vurulmamalı en azından aşısız bir şekilde bağışıklık sistemleri ve savunmalarını kazandıktan sonra vurulmalı ki Aşının vereceği zarar minimuma insin.

  Berke UsluBerke Uslu6 aylar önce
  • Tıbbi bilgisi olmayan insanlar bu konuda yorum yapmamalı. Tıp başka hiçbir disipline benzemez. Yarım yamalak, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek faydadan çok zarar getirir ve unutulmamalıdır ki bu tavırlar sadece bireyin değil tüm toplumun sağlığını tehlikeye atar.

   Berk BilgiliBerk Bilgili6 aylar önce
  • Berke, senin dediğin şey adı üstünde “yeni doğan” aşısı. Yeni doğan bebekler yetişkin bir insan gibi değiller. Aşının icadından önce bebek ölümleri hakkında okumanı tavsiye ederim.

   Burak DurakBurak Durak6 aylar önce
  • Aşı zaten bağışıklık sistemini uyararak, bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

   Gokmen AcarGokmen Acar6 aylar önce
  • @Berke Uslu hocam maalesef hastalıklar mülteciler yuzünden kol geziyor. Hem turkiyede hem avrupada. Suriye pakistan afganistan gibi ülkelerde düzenli aşı uygulaması yaygın değil bu yüzden ordan gelenler hâla bu hastalığı getiriyor.

   St. Rain RedbloodSt. Rain Redblood6 aylar önce
  • @St. Rain RedbloodAnlatamadım. Demek istediğim bebek daha gözünü açmadan. Hemen 2 gün içinde aşı vurulmamalı biraz beklenmeli diyorum. Vurdukları çoğu aşının artık bir önemi yok çünkü hastalık kalmadı lakin yinede vurucaz diyorlarsa vücuda biraz zaman verilmeli diyorum.

   Berke UsluBerke Uslu6 aylar önce
 • Bu kanal alman istihbaratı adına çalışıyor herkes bilsin.

  Muratseven CagatayMuratseven Cagatay6 aylar önce
  • Yav hehe sg comar

   yusuf ulusyusuf ulus6 aylar önce
  • Wow

   AteistAteist6 aylar önce
  • Wow

   güclügüclü6 aylar önce
  • Muratseven Cagatay yav he he

   Yüša KuzgunYüša Kuzgun6 aylar önce
 • Bir avuç aptal insan

  White GuardWhite Guard6 aylar önce
 • Jeniffer Türk olabilir önce onu araştırın

  Banker BilboBanker Bilbo6 aylar önce
 • Aşı karşıtlığı popülarizmden başka bir şey değil. Aşının topluma sağladığı faydayı şuan anlamıyorlar ama o hastalıklar yüzünden bundan onlarca yıl önce kaç çocuk öldü kaç insan mahvoldu. Bu hastalığa davetten başka bir şey değil. İnsanlar bilgisi olup olmadan bir yazıyı okuyarak aşı gerçeğini inkar edebiliyor. Teknoloji geliştikçe aptallaşıyorlar.

  MertMert6 aylar önce
  • @prf blbryy maalesef öyle fakat başka çaremiz yok. Aşı sayesinde son 70 yılda bebek ölümleri %90 azaldı. Tekrar yükselmesi çok kötü olur.

   St. Rain RedbloodSt. Rain Redblood6 aylar önce
  • @St. Rain Redblood özellikle günümüzde bu mülteci sorunu ile kimin ne kadar sağlıklı olduğunu tahmin etmek bir hayli zor ve bu tarz durumlar ile gündelik hayatımızın her alanında temas halindeyiz. Bize düşen görevde zaten kendimizi en iyi şekilde koruyabilmek ve biraz bilime güvenmek ; tabi bilim de toz pembe değil maalesef.

   prf blbryyprf blbryy6 aylar önce
  • @Mert Dikbaş alerjisi olanlar devlet tarafından belirlenebilir. Aşı olan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazandıkları için onları pek etkilemez. Neyse ki aşı karşıtlığı türkiyede pek yaygın değil. Zaten olsa bile mültecilerin getirdiği hastalıklar yüzünden çok etkilenecekler.

   St. Rain RedbloodSt. Rain Redblood6 aylar önce
  • @St. Rain Redblood sıkıntı şu, çeşitli sebeplerden aşı olamayan insanlar var(alerji vs).Bu insanlar da zarar görecek hiçbir suçu yokken hatta aşı karşıtları belli bir oranı aşarsa aşı olan insanlar da zarar görecek.

   Mert DikbaşMert Dikbaş6 aylar önce
  • Onlar bilir ölen kendi çocukları olacak. Doğal seçilim hâla iş görüyor demek.

   St. Rain RedbloodSt. Rain Redblood6 aylar önce
 • Antibiyotik bağımlılarını kontrol altına almaya başlandığı dönemde şimdi de bu manyaklar çıktı. Kamu adına bunlara dava açılmalı halkın sağlığını tehlikeye atmaktan.

  Ceyhun İskenderCeyhun İskender6 aylar önce
  • Melih Akdemir sende haklısın

   Ukraynalı DinozorUkraynalı Dinozor3 aylar önce
  • Ceyhun İskender haklısın

   Ukraynalı DinozorUkraynalı Dinozor3 aylar önce
  • bu ailelerin çocukları okul, park gibi sosyal alanlara alınmasın. kendi çocukları bu hastalığı diğerlerine bulaştırmasın

   Melih AkdemirMelih Akdemir6 aylar önce
 • Aşı karşıtları 60 iqya sahip aptallardır.

  MeK MEKanikMeK MEKanik6 aylar önce
  • 60 biraz fazla değil mi?

   fyza Altunfyza Altun2 aylar önce
 • Bu konu doktorlara bırakılmalı, hiçbir tıp eğitimi olmayanlar muhatap dahi alınmamalı.

  Ahmet SelcukAhmet Selcuk6 aylar önce
  • @chuck martin doktordan kastı hocalar olabilir

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLAN6 aylar önce
  • @Ahmet Selcuk Hayir ben, haci hocayi aklimin ucundan bile gecirmedim. Ornegin, bir hastaligim icin gittigim 3 prestijli hastanede 3 farkli doktor (alaninda uzman) farkli seyler soyledi. Guvensizlik oldugu icin teyit etmek icin 3 farkli doktora gittim. Uzgunum ki: doktorlar ya ticari menfaat, ya agir is yuku, ya da bilgisizlik yuzunden insanlarin ihtiyaclarina cevap veremiyor. Hakkini veren doktorlara saygim sonsuz bu arada, onlara minnettariz. En sonunda guvensizlik oldugu icin kendim arastirma yapip ne yapacagima ben kendim karar verdim. Yani hastalarin kararlarina da saygi duyulsun lutfen.

   chuck martinchuck martin6 aylar önce
  • chuck martin eee yani, hacı hocalar mı tedavi etsin bizi, elimizde olan bu. Ayrıca çoğu doktor kendini geliştirmeye çalışır.

   Ahmet SelcukAhmet Selcuk6 aylar önce
  • Doktorlarin cogu cahil, bir seyden haberleri yok. Kendilerini gelistirmiyorlar. 50 yil oncesi bayat bilgilerle muamele yapmaya calisiyorlar.

   chuck martinchuck martin6 aylar önce
 • "İlaç"ların sonu geliyor.

  F YF Y6 aylar önce
  • @Ahmet Selcuk dogru

   yusuf ulusyusuf ulus6 aylar önce
  • Sizede olum geliyor

   yusuf ulusyusuf ulus6 aylar önce
  • Salgınlardan dolayı yaşayan insan kalmazsa haklısınız

   Ahmet SelcukAhmet Selcuk6 aylar önce
Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe