Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe

Almanya, Avrupa'da aşı karşıtlarının en fazla olduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. O nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün hedeflediği aşılama oranının sürekli gerisinde kalıyor. Birçok ebeveyn, her bin çocuktan birinin ölümüne yol açan kızamığa karşı bile çocuklarını aşılatmak istemiyor. Nedeni hastalıktan çok aşının yan etkilerinden korkmaları ya da ilaç firmalarına güvenmemeleri. Siyasetçiler, okul öncesi çocuklara aşı zorunluluğu getirerek bu sorunu çözmeyi planlıyor. Ancak aşı karşıtları buna şiddetle karşı çıkıyor.
TRvision kanalımıza abone olun: trvision.net/pass/UCpi_jv70749NkAmkdugyiPQ

Herunterladen

YORUMLAR

 • Aşı karşıtları aşıların hastalıkları önlediğini inkar etmiyorlar yalnızca yan etkilerinden emin olamadıkları için endişe yaşıyorlar. Üzerlerine tutredikleri gül gibi yavrularına içinde ne olduğuna kimsenin garanti veremediği aksine yüzlerce profesör ve doktorun zararlarından bahsettiği sıvıları enjekte etmekten korkuyorlar. Aşı olmadığında ki hastaliga yakalanma olasılığı ile aşı olduğunda yan etkiyle buluşma olasılığını karşılaştırıyor ve muhakkak kaçınılmaz olandan uzak duruyorlar.

  kara mollakara molla2 aylar önce
 • Gerçekten bilinçli insanlar aşı karşıtı olurlar. Önlerine konulan her bilgiye inananlar ise, aşının içinde hangi maddelerin olduğuna kesinlikle garanti veremedikleri halde büyük bir bağnazlıkla iman ettikleri dünya sağlık örgütünün söylemlerine inanırlar. Halbuki DSA bugün kara dedigine yarın ak demekte sürekli özür dilemekle meşgul olmakta. Dünyada yüzlerce profesör aşı karşıtıdır. Ama sistemin esiri olanlar hangi makale yayinlanirsa onu anayasa yapıp sımsıkı sarılır.

  kara mollakara molla2 aylar önce
 • Çevremde tanıdığım ne kadar aşı olan cocuk varsa geneli grip dahil çoğu hastalığı çok ağır geçiriyor. Çoğu alerji hastasi.. ve agzinda nefes açıcı pompayla geziyor. Şu ana kadar şu hastalık için aşı oldum da yakalanmadim diyen duymadim.. ama aşı olmayip da kolay kolay hastalanmayan ve dışardan aşı ile bağışıklık sistemine saldirilmayan sağlıklı çok cocuk gördüm.. ilk aşılardan sonra cocukta otizm belirtileri başkayıp da aşıların devamini yaptırmayan ve cocugun daha normale döndüğü aileler de gördüm.. ayakta uyuyun bakalim

  Buse AksuBuse Aksu3 aylar önce
  • Bunun için bana bilgi verebilir misiniz brnjm çocuğumun da aşısı var lakin kafam cok karışık teşekkürler şimdiden

   Siyajin CakSiyajin Cak3 aylar önce
 • Aşı nedir ? niçin aşı yapılır ? Aşı firmaları kimlerdir ? yada bir aşının prospektüsünü açıp okumadan, sürekli yapılan tehditlere korkutmaların akımına kapılıp giden ve aşı karşıtlarının dayanakları nelerdir ? dünyada hangi doktorlar aşıya karşı duruyor ? gibi sorulardan bir tanesini bile sormak ve araştırmaktan aciz olan zihniyetlerin en belirgin özelliği. onca toplum ve doktor baskılarına rağmen araştırıp zor bir tercih yapmış insanlara, küfür ve hakaret etmekten ibarettir. bu gürüh içerisinde vicdanlarında birazcık hürlük bulunan kimseler, şayet biz aydın ve onlar yobaz ise üslübumuz ve onlara yaklaşım biçimimiz onlardan daha düzgün daha aydın olmalı değil miydi ? diyerek içlerinde bulundukları yanılgıyı görebilirler.

  intizar-ul ferecintizar-ul ferec8 aylar önce
  • @intizar-ul ferec hahaha sizler varya neyse hahahaaaa.

   Barış DevletiBarış Devleti2 aylar önce
  • Tebrik ederim kardeşim, gerçekten mütiş bir yaklaşım sunmuşsun. Bu yaklaşım ile hayatımın sonuna kadar devam edebilirim.

   intizar-ul ferecintizar-ul ferec2 aylar önce
  • Abi o zaman şu TRvision google instagram kullanmayın adamlara hizmet ediyorsunuz. İşinize geleni alıp işinize geleni atmayin ilaç kullanmayın internet karşıtlığınız yok ama. Simdi ben ona karşıyım diyemezsiniz çünkü TRvision kullanıyorsun.

   Barış DevletiBarış Devleti2 aylar önce
  • @intizar-ul ferec bir aşı karşıtını dinlemekten iyidir

   MrBaris115MrBaris1156 aylar önce
  • @MrBaris115 haklısın kardeş seni dinlemeliyim, zira konuşma üslubundan gerçek bir araştırmacı olduğun belli oluyor.

   intizar-ul ferecintizar-ul ferec6 aylar önce
 • İlaç firmalari yeryüzünde insan sayisi çok ve bu insan sayisi 7 milyardan 5 milyona indirilmeli diyenlerin elinde iken bizlerden nasil çocuklarimizin has olmayan ve içine aliminyum, metal katilmiş sözde aşilari vurmamizi beklersiniz Allahaşkina? Bizde iyi biliyoruzki has olan aşi zararsiz ve koruyucudur. Lakin bu zamanin aşilarinin bir çoğu koruyucu değildir. Ne zaman baştaki sistemi elinde tutan en zenginler çocuklarini getirip benim yanimda benim çocuğuma vurulacak aşilarin aynisini kendi çocuklarina vurdurtacaklarsa bende o zaman çocuğuma o aşidan vurdurttururum.

  Mine ToprakMine Toprak8 aylar önce
 • Araştırıp mantıklı olanı seçmiş tebrikler bizim topluma uymaz biz araştıramayız direk fikrimizi dikte ederiz vaktimiz yok diziler kaçar

  Altun DelenAltun DelenYıl önce
 • Tarih 14.05.2019 ve NY 'da kızamık hortlamış.Sebebi aşı karşıtı aileler.

  Mehtap YAYLAMehtap YAYLAYıl önce
  • @Dislikeçı Adam aha da bu dediğinde hain ve kötülerin can alici fikri. Zaten daha çok sabahin köründe ve sisli havalarda mikrobu dağıtıyorlarmış. Normalde sinek arabalari yazin akşama doğru çalişiyor . Bende zamaninda o arabin arkasindan dumanina bayila bayila koşup yanlişlikla son surat dikenli çaliliklara girip havada takılı kalan deli çocuklardanım :))) Adanada hamamböcekleri ile koşu yarişi yapardim.

   Mine ToprakMine Toprak6 aylar önce
  • @Mine Toprak aslında dediğin gibi sabahın dörtünde sinek ilaçlama arabalarına o mikroplu gazı sıkarlar oldu bitti

   Dislikeçı AdamDislikeçı Adam6 aylar önce
  • Sebebi aşi edinsin diye kizamik mikrobunu kasten dağitan ilaç lobiside olabilir.

   Mine ToprakMine Toprak8 aylar önce
 • Toplum sağlığını ve çocuğun bireysel sağlığını riske attığı için bu ailelere avrupa'da da ülkemizde de kamu davası açılmalı. Nasıl ki devlet ailesinin kötü davrandığı çocuğu korumakla mükellef ise ve böyle bi durumda o çocuğu bu aileden alıyorsa bu durumda da aynısı yapılmalı. İnsanlık böyle abuk sabuk hastalıklara karşı bu aşılar sayesinde mutlak üstünlük sağladı ve insanda ömür uzadı. 1600 lere 1700 lere ve öncesine mi dönülmek isteniyo ? 3-4 yaşında dünya güzeli çocuklar patır patır ölsünler mi böyle aptalca bi nedenden dolayı. Bu anne babalar eski yüzyıllardaki felaketleri yaşamadıkları için şımarıkça davranıyolar. O yüzyıllarda evlatlarını bu yüzden kaybedip acı çeken nesiller sözgelimi bi şekilde mezarlarından kalkıp bu tipleri görseler tekme tokat döverlerdi bunları. Ebeveyn olarak o senin çocuğun diye istediğin gibi davranamazsın. O senin malın değil , bi canlı bi birey üstelik toplumun bi parçası olacak. Hem kendi hem toplum sağlığı güvende olması için aşılanmaları gerekiyor. Bizim ülkemizdek Ebeveynlere de eğer burayı okuyolarsa akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyorum.

  LuNaR BikELuNaR BikEYıl önce
 • Ve perde açılır, Doğal Seçilim selam veriyordur. İnsanlar neyle karşılaşacaklarından habersizce selamını alırlar. Ardından ahmaklar ve ahmaklara tahammül gösterenler bir kervan için bilet hediye edilir. Bu kervanın başında kara bir peçe giyinmiş bir melek vardır. Kervanın gideceği yer ise dönüşü olmayandır.

  Seyhun ÇelikSeyhun ÇelikYıl önce
 • Aşı Zulümdür. Aşı olma!

  XYZXYZYıl önce
 • Geçenlerde Pakistan'da çocuk felci aşısı için köylere gelen doktorları öldürmüşlerdi. Gerekçesi Batının çocukları kısırlaştırarak müslümanların soylarını tüketmeye çalıştığıydı. Bu tür vakalar eskiden Batıda da dini gerekçelerle yapılırdı. Fakat günümüzde bu tür hareketler daha çok sözde seküler/hümanist ve sol/yeşil akımlar tarafından destekleniyor. Ortaçağda bilimi reddeden kiliseye benzer bir şekilde ideolojik gerekçelerle bilimi ve sonuçlarını reddediyorlar. Aşı karşıtlığı, nükleer enerji karşıtlığı, gdo karşıtlığı hepsi bu "kilise" nin bir ürünü. Dinden uzaklaşan sırandan batılı insanın içindeki maneviyat boşluğunu doldurmak için bulduğu başka bir din! Yeşil Kilise! Sadece internetteki cahil-cühela değil; akademisyenler, sanatçılar, edebiyatçılar ve gazeteciler içinde de bu dinin mensubu çok fazla. Bunlar bir de en temel işlevi sorgulamak olması gereken meslekler. Şu haberin yapılışına bakın mesela, aşı karşıtlığına karşı ciddi bir eleştiri yok. İki tarafa da mikrofon uzatıp tarafsız kalınmış. Hayır bu konuda tarafsız olunamaz! Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit etme potansiyeli olan bir vakadır. DW'nin yaptığı haberlere bakınca bu kanalın "yeşil" zihniyet tarafından yönetildiği çok açık. Çevre sorunları ile ilgili haberlere gelince son derece taraftar, yanıltıcı haberler yapan kanal, çocuğunun hayatını tehlikeye atan bir kadını son derece soğukkanlı bir şekilde haberleştirmiş.

  mustafa öndermustafa önderYıl önce
 • Aşılarda civa gibi ağır metaller eklendiği söyleniyor. Çocuklarda kan beyin bariyeri (blood brain barier) gelişmediginden, çocukların beyni bu nerotoksinlere maruz kalıyor. Çocuklar 0-7 yaş arasında maruz kaldığı sonu gelmeyen aşı listesi de cabasi. Aşı kullanım grafiği ile otizm ortaya çıkma grafikleri paralellik gösteriyormuş. Aşı şirketleri o eskidendi artık koymuyoruz filan diyorlar sanırım. Peki daha önce niye koydun o zaman? Insanlar aşıya karşı değil içindeki toksinlere karşı. Bu kadar toksin, blood brain barier i olmayan bir çocuğa verilebilir mi?

  Erhan SendagErhan SendagYıl önce
  • Kanka zehiri zehir yapan dozdur

   Dislikeçı AdamDislikeçı Adam6 aylar önce
 • Türkiyede aşı olmamış suriyeliler var allah razı olsun sayelerinde 100 yıldır görülmeyen hastalıklar yeniden doğdu eskisindende güçlüler allah razı olsun ummetimizden sayelerinde ülkedeki fazla nüfustan kurtulucaz alman kafirlerde bizi kiskandigi için diyorlar biz neden verem olmuyoruz veba neden yok diyorlar

  Yagız GencYagız GencYıl önce
 • Tonla delil araştırma var ikna olmak istemeyen ikna olmuyor

  Skummar KöphunchuksohnSkummar KöphunchuksohnYıl önce
 • Bende aşı olmama rağmen kızamık oldum bu aşı nin hiç bir faydası yok

  Omer KaraOmer KaraYıl önce
  • Aşı ne için yapılır araştır bence kardeş. Hastalıkdaki Ölümü yok etmek için ki eğer şu olursa milyonda bir kişi vurulduğu halde o hastalıktan ölürse bu aşıyı kötü yapmaz korumuyor denilemez çünkü milliyonca insan ölmüyorsa yaşıyorsa. Geçmişte çok kişiler hastalıktan ölüyordu. Onu bi kenara atma bence.

   Barış DevletiBarış Devleti2 aylar önce
  • @Omer Kara insanlar daha mı çok yaşıyorlardı milyonlarca kişiyi öldüren Veba, kara Veba, verem gibi hastalıklar bugün basit ilaçlar kısa süreli Karantinalar yada aşılar ile tedavi edilebiliyor ve bu yüzden eskisi kadar ölümcül değl, mesela çocuk felci benim büyük dedemin tüm kardeşleri çocuk felci den ölmüş ama şuan bir aşıyla çocuk felci engellenebiliyor çok çok eskiden ishal olanlar ve grip olanlar için ümidi kestikleri bile olurmuş kim bilir o zaman nasıl bir halde o virüs evrile evrile bu hale geldi bu yüzden sen eskiden daha çok yaşıyorlarsa bunu tıbba değil beslenmeye bağlamalısın

   sr gnsr gn6 aylar önce
  • @Omer Kara mal Avrupa'da kaç m insan öldü aşı yokken

   ͔͔Yıl önce
  • @Omer Kara bu senin bünyenin sorunu yapacak bir şey yok herkes aşı olursa aşı tutmayanlar da korunur kimse seni korumakla mükellef değil ve sırf sende olmuyor diye de aşıya laf atamazsın elden de bir şey gelmez zaten mevcut imkanlarla

   Skummar KöphunchuksohnSkummar KöphunchuksohnYıl önce
  • @LuNaR BikE eskiden aşı diye bişey yok tu yinede insanlar daha sağlıklı yaşıyorlardı

   Omer KaraOmer KaraYıl önce
 • gorünen o ki ilaç kartelinin lobisi iş başında :) şurada bir tane de kadına hak veren olmamış!

  Ilker türkerIlker türkerYıl önce
  • Kadin hakli

   Kazım HacıyevKazım HacıyevAylar önce
  • kadın haklı abi

   Burak DemirkaraBurak Demirkara7 aylar önce
 • Aşı olmayanlar sadece kendilerini değil toplumu da tehtit ediyorlar..

  KitapekiKitapekiYıl önce
 • Tıp okuyorum, aşı karşıtlığı aptallıktır. Eskiden olan ama aşıyla birlikte yok olan hastalıklar tekrar olmaya başlıyor yavaş yavaş

  Ahmet HazırlarAhmet HazırlarYıl önce
  • @Mekanik Squre bence aşılar dincilerin saçma sapan argümanlarıyla ret edidiği için insanlarda farkındalık yaratmıyor ama size tavsiye ettiğim siteler bilimseldir. Bilim din gibi doğma değildir. Sürekli kendini yeniler geliştirir. Şu anki tekneloji ile zararsız aşılar üretmek gayet mümkün yeterki bilinçli bir şekilde talep edelim.Aşı reddi bir aldatmaca olarak kullanılıyor. Oysa zararlı aşı yada aşı reddi arasında seçim yapmak zorunda değiliiz. Aşısız bir dünya yerine zararsız ve yerli aşı üretilmesini talep etmemiz pek ala mümkün

   Tanrı RaTanrı Ra3 aylar önce
  • @Mekanik Squre yine vitamingiller isimli blogda Aşılardaki Fetal DNA Kalıntıları isimli bölümü dinleyebilirsiniz daha fazlasınıda kendiniz araştırabilirsiniz ...

   Tanrı RaTanrı Ra3 aylar önce
  • @Mekanik Squre prof dr. Alişan Yıldıran isimli hoca branşı çocuk İmmünolojisi ve Allerji uzmanı yine vitamingiller iisimli blogda anlattıklarını dinlersen farklı bir bakış açısına sahip olabilirsin vitamingiller.com/prof-dr-ali...

   Tanrı RaTanrı Ra3 aylar önce
  • @Mekanik Squre virüsler ilk yayıldıklarında can alır tabi kendi kendine atlatan kişilerin çocukları dogal bağışık olur. Vitamingiller adlı site KKK Aşısı ve Retrovirüs Kontaminasyonu - 'Aşı Gerçekleri' Belgeseli (Aşı firmasında aşı üreten bir doktorun anlattıkları) dinleyebiliirsin

   Tanrı RaTanrı Ra3 aylar önce
  • @Tanrı Ra trvision.net/detail/video-zBkVCpbNnkU.html araştırmam bu yöndedir Birde eklemek isterim peki neden su çiceği kızan gibi hastalıklar bu kadar can aldı sonuçta cok doğal bir bağışıklık sistemi vardı değilmi? Bu arada kanıt göster!!

   Mekanik SqureMekanik Squre4 aylar önce
 • Almanyada sorun olmazda...türkleri bozuk civalı aşılarla daha bebekken salaklaştırıyorlar.

  OGUN YILMAZOGUN YILMAZYıl önce
 • Çocuğu ayağından sallamasından belli

  Yusuf SevimYusuf SevimYıl önce
 • Almanyada Kızamık aşısı mecburi hale geliyor şuan tamamlanma aşamasında.eger tamamlanirsa aşı olmayan çocuk ların ailesine 2000 2500 euro ceza almasi söz konusu olacak.

  Mustafa KalkanMustafa KalkanYıl önce
  • cezayı ödeyin aşıyı yaptırmayın çocuklarınız herşeyden daha değerli

   Tanrı RaTanrı Ra6 aylar önce
 • Yobaz sürüsü

  Ibrahim DenizIbrahim DenizYıl önce
 • -How normal parents talk to their children : (mobil phone) -How Anti-Vaxx parents talk to their children : (ouija board)

  Kartal KarahanKartal KarahanYıl önce
 • Çocuğun çocuk felci ya da kızamık falan olsun da göreyim ben seni hala aşı karşıtı oluyor musun geri zekalı karı seni

  cenk özkancenk özkanYıl önce
 • Cahil almanlar aşı tabi ki faydalı

  Ertan AkkoçErtan AkkoçYıl önce
 • Bu haber aşı karşıtlarını daha çok aşıya ikna edici tarzda hazırlayabilirdiniz. Bunu gören insanlar acaba ben de mi aşı yaptırmasam diye düşünebilir. Bu tarz olaylarda toplumun genelini ilgilendirdiği için çokça dikkat edilmeli.

  Mahmut ÇalışkanMahmut ÇalışkanYıl önce
 • geri zekalılar ya. bunların çocuklarına devlet el koymalı. yetiştirme yurduna versinler. beyin özürlüler. çocuk felci hastalığı aşı sayesinde yok oldu. çiçek hastalığı aşı sayesinde yok oldu. beyinsiz mallar.

  Godric GryffindorGodric GryffindorYıl önce
  • Bir de aşılar neden oluyor diyorlar

   Skummar KöphunchuksohnSkummar KöphunchuksohnYıl önce
 • Cehalet bedava, ilim çaba gerektirir. Aşı karşıtlarını bırakın, Darvin'in kuramı işlesin...😎

  G & NG & NYıl önce
 • Almanya'da yaşayıp da cahil olanlar, Türkiye'deki cahil kesimden bin misli daha tehlikeli ve beyinsizdir. O kadar imkanların içerisinde bir insan cahillikte ısrar ediyorsa hakikaten beyni yoktur. Aşı ile ilgili uydurma felaket senaryolarına inananlar; öyleyse hiçbir şey tüketmemeniz gerek. Evet evet, gıda ürünlerinin çoğunluğu artık zincir şirketlere ait... Adamların senin kıçı kırık canını alma gibi bir niyeti olsa zaten çekip alırlar. Hiç kuşkunuz olmasın.

  Avrupalı EuropeanAvrupalı EuropeanYıl önce
  • O kadar cehalet kokuyor ki şu yazdığın.. birsey bildiğini sanip hicbir şey bilmeyen tipleme.. aşıların arkasında yahudi aşı firmalarinin ceplerinin dolmasi var. Hem insanlarin fitratini bozuyorlar maymun böbrek hucreleri ve cenin hucreleri ile.. hem de cepleri doluyor.. biraz ciddi araştır

   Buse AksuBuse Aksu3 aylar önce
  • Avrupalı European türkiyedeki çomarlardan hiç bi farkları yok. Alman çomarları işte...

   LuNaR BikELuNaR BikEYıl önce
 • Umarim cocuga bisi olmaz.

  Sylvius Hieronymus AsparagusSylvius Hieronymus AsparagusYıl önce
 • ABD Afrikalı çocuk ve gençleri aşı adı altında kısırlastırıp nüfus kontrolü sağlıyor bunları da bilip görüp nasıl güven duyabiliriz kendimiz üretip tam bir güvenle halkımıza sunamadığımız taktirde hep insanların içinde bir ukte kalacaktır.

  Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert YüksekYıl önce
  • @Çağatay Mert Yüksek öyle zaten

   Kağan ÜğdülKağan ÜğdülYıl önce
  • @Kağan Üğdül liseyi yeni bitirmiş üniversite sınavına girecek tribi var sende bundan kurtul küçük düşünme ben ne yazmışım sen ne anlatmaya çalışmışsın neyi savunduğunu bile belli değil cümlelerinden kafan çok karışık net ol

   Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert YüksekYıl önce
 • Bizde aşı karşıtıyız Şu an 2 yaşındaki çocuğumuza yaptırmadık Şuana kadar sıfır hastalık sıfır ilaç Bebek katili ABD den alınan hiç bir şey güven vermiyor

  turan aturan aYıl önce
  • @intizar-ul ferec aşıdaki dna kalıntılarıda gözden kaçırıyorlar aşıyı savunanlar kalıtsal hastalık riski çok korkunç

   Tanrı RaTanrı Ra6 aylar önce
  • @yusuf ulus bağışıklığı o hastalıkları yenerek güçlenicek yenemiycek kadar zayıfsa zaten yaşamla bağdaşmıyordur

   Tanrı RaTanrı Ra6 aylar önce
  • adam aşılı ve aşısız 2 çocuğununda kızamık olduğunu ve aşısız olanın ayakta ve kolaylıkla atlattığını söylüyor . ağızları bozuk ve hakaretten başka bir şey bilmeyen ve bu konuda hiç bir araştırma yapma gereği duymamış sürü psikolojisiyle hareket edenler hala konuşuyor. bilmiyorsanız söyleyelim ki. aşı yapay bağışıklıktır aşısızlık ise doğal bağışıklıktır insan vucudunun doğal bağışıklık ile atlattığı hastalığa tekrar yakalanma oranı yapay bağışıklık ile atlattığından daha düşüktür. mezarlıkta ağlayacağını söyleyip duranlar, antibiyotikler yüzünden yada aşı sonrası oluşan komplikasyonlar yüzünden mezarlıklarda ağlayan anne-babalardan habersizler galiba.

   intizar-ul ferecintizar-ul ferec8 aylar önce
  • Umarım yolunuz mezara hiç düşmez. Eğer sevgili evladınızın başına bişey gelirse ömür boyu bunun vebali altında nasıl kalmadan yaşayabilirisiniz bilmiyorum. umarım her şey iyi olur sizin için...

   LuNaR BikELuNaR BikEYıl önce
  • Eger çocuğun kizamik kaptoysan allah sana rahmet eylesin mezarda agliycan hep

   yusuf ulusyusuf ulusYıl önce
 • Aşı karşıtlarına tekme tokat girişesim var

  okky unvyokky unvyYıl önce
 • Aşı karşıtı değilim ama yerli olmayana da güvenilmiyor

  ulutkuulutkuYıl önce
 • Aptal seçilim. Bırakçaksın ölsünler.

  Nan YingNan YingYıl önce
  • Daha çok başkalarına yayar hastalığı diye önlem almak istiyorlar.

   ChipmunkChipmunkYıl önce
 • Ben aşıya karşı değilim ama bence bebeklere hemen aşı vurulmamalı en azından aşısız bir şekilde bağışıklık sistemleri ve savunmalarını kazandıktan sonra vurulmalı ki Aşının vereceği zarar minimuma insin.

  Berke UsluBerke UsluYıl önce
  • @Berke Uslu Bebekler zaten 6 ay boyunca annelerinin antikorları ile korunurlar 6 aylık olunca aşı yapılır

   Evlin BilginEvlin Bilgin5 aylar önce
  • Tıbbi bilgisi olmayan insanlar bu konuda yorum yapmamalı. Tıp başka hiçbir disipline benzemez. Yarım yamalak, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek faydadan çok zarar getirir ve unutulmamalıdır ki bu tavırlar sadece bireyin değil tüm toplumun sağlığını tehlikeye atar.

   Berk BilgiliBerk BilgiliYıl önce
  • Berke, senin dediğin şey adı üstünde “yeni doğan” aşısı. Yeni doğan bebekler yetişkin bir insan gibi değiller. Aşının icadından önce bebek ölümleri hakkında okumanı tavsiye ederim.

   Burak DurakBurak DurakYıl önce
  • Aşı zaten bağışıklık sistemini uyararak, bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

   Gokmen AcarGokmen AcarYıl önce
  • @Berke Uslu hocam maalesef hastalıklar mülteciler yuzünden kol geziyor. Hem turkiyede hem avrupada. Suriye pakistan afganistan gibi ülkelerde düzenli aşı uygulaması yaygın değil bu yüzden ordan gelenler hâla bu hastalığı getiriyor.

   St. Rain RedbloodSt. Rain RedbloodYıl önce
 • Bu kanal alman istihbaratı adına çalışıyor herkes bilsin.

  Muratseven CagatayMuratseven CagatayYıl önce
  • Yav hehe sg comar

   yusuf ulusyusuf ulusYıl önce
  • Wow

   AteistAteistYıl önce
  • Wow

   güclügüclüYıl önce
  • Muratseven Cagatay yav he he

   Yüša KuzgunYüša KuzgunYıl önce
 • Bir avuç aptal insan

  Erkan TuranErkan TuranYıl önce
 • Jeniffer Türk olabilir önce onu araştırın

  Banker BilboBanker BilboYıl önce
  • Ama sen olamazsın

   Yyy YyyyYyy Yyyy5 aylar önce
 • Aşı karşıtlığı popülarizmden başka bir şey değil. Aşının topluma sağladığı faydayı şuan anlamıyorlar ama o hastalıklar yüzünden bundan onlarca yıl önce kaç çocuk öldü kaç insan mahvoldu. Bu hastalığa davetten başka bir şey değil. İnsanlar bilgisi olup olmadan bir yazıyı okuyarak aşı gerçeğini inkar edebiliyor. Teknoloji geliştikçe aptallaşıyorlar.

  MertMertYıl önce
  • @prf blbryy maalesef öyle fakat başka çaremiz yok. Aşı sayesinde son 70 yılda bebek ölümleri %90 azaldı. Tekrar yükselmesi çok kötü olur.

   St. Rain RedbloodSt. Rain RedbloodYıl önce
  • @St. Rain Redblood özellikle günümüzde bu mülteci sorunu ile kimin ne kadar sağlıklı olduğunu tahmin etmek bir hayli zor ve bu tarz durumlar ile gündelik hayatımızın her alanında temas halindeyiz. Bize düşen görevde zaten kendimizi en iyi şekilde koruyabilmek ve biraz bilime güvenmek ; tabi bilim de toz pembe değil maalesef.

   prf blbryyprf blbryyYıl önce
  • @Mert Dikbaş alerjisi olanlar devlet tarafından belirlenebilir. Aşı olan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazandıkları için onları pek etkilemez. Neyse ki aşı karşıtlığı türkiyede pek yaygın değil. Zaten olsa bile mültecilerin getirdiği hastalıklar yüzünden çok etkilenecekler.

   St. Rain RedbloodSt. Rain RedbloodYıl önce
  • @St. Rain Redblood sıkıntı şu, çeşitli sebeplerden aşı olamayan insanlar var(alerji vs).Bu insanlar da zarar görecek hiçbir suçu yokken hatta aşı karşıtları belli bir oranı aşarsa aşı olan insanlar da zarar görecek.

   Mert DikbaşMert DikbaşYıl önce
  • Onlar bilir ölen kendi çocukları olacak. Doğal seçilim hâla iş görüyor demek.

   St. Rain RedbloodSt. Rain RedbloodYıl önce
 • Antibiyotik bağımlılarını kontrol altına almaya başlandığı dönemde şimdi de bu manyaklar çıktı. Kamu adına bunlara dava açılmalı halkın sağlığını tehlikeye atmaktan.

  Ceyhun İskenderCeyhun İskenderYıl önce
  • @Mine Toprak bağışıklık sistemi yok çünkü her hastalığa açık haldeler. Dahası bazı aşıları vurulmamıs bebeklerde var.

   Barış DevletiBarış Devleti2 aylar önce
  • @Melih Akdemir diğer çocuklara aşi vuruldu ise bu aşisiz ćocuklar aşili ćocuklara nasil hastalik bulaştirabilirler bir açiklamasini yaparmisin?

   Mine ToprakMine Toprak8 aylar önce
  • Melih Akdemir sende haklısın

   Ukraynalı DinozorUkraynalı DinozorYıl önce
  • Ceyhun İskender haklısın

   Ukraynalı DinozorUkraynalı DinozorYıl önce
  • bu ailelerin çocukları okul, park gibi sosyal alanlara alınmasın. kendi çocukları bu hastalığı diğerlerine bulaştırmasın

   Melih AkdemirMelih AkdemirYıl önce
 • Aşı karşıtları 60 iqya sahip aptallardır.

  Flight of IcarusFlight of IcarusYıl önce
  • @Biyolojik Geçiş bende sizin gibi düşünürdüm asıl aptal benmişim

   Tanrı RaTanrı Ra6 aylar önce
  • @fyza Altun Olsa olsa 20 felandır.

   Biyolojik GeçişBiyolojik Geçiş6 aylar önce
  • 60 biraz fazla değil mi?

   fyza Altunfyza Altun10 aylar önce
 • Bu konu doktorlara bırakılmalı, hiçbir tıp eğitimi olmayanlar muhatap dahi alınmamalı.

  Ahmet SelcukAhmet SelcukYıl önce
  • aşıdan ölen veya sakat kalan çocuklar için tazminat ödemeyi kabul ediyorlarsa kararı doktor versin

   Tanrı RaTanrı Ra6 aylar önce
  • @chuck martin doktordan kastı hocalar olabilir

   Skummar KöphunchuksohnSkummar KöphunchuksohnYıl önce
  • @Ahmet Selcuk Hayir ben, haci hocayi aklimin ucundan bile gecirmedim. Ornegin, bir hastaligim icin gittigim 3 prestijli hastanede 3 farkli doktor (alaninda uzman) farkli seyler soyledi. Guvensizlik oldugu icin teyit etmek icin 3 farkli doktora gittim. Uzgunum ki: doktorlar ya ticari menfaat, ya agir is yuku, ya da bilgisizlik yuzunden insanlarin ihtiyaclarina cevap veremiyor. Hakkini veren doktorlara saygim sonsuz bu arada, onlara minnettariz. En sonunda guvensizlik oldugu icin kendim arastirma yapip ne yapacagima ben kendim karar verdim. Yani hastalarin kararlarina da saygi duyulsun lutfen.

   chuck martinchuck martinYıl önce
  • chuck martin eee yani, hacı hocalar mı tedavi etsin bizi, elimizde olan bu. Ayrıca çoğu doktor kendini geliştirmeye çalışır.

   Ahmet SelcukAhmet SelcukYıl önce
  • Doktorlarin cogu cahil, bir seyden haberleri yok. Kendilerini gelistirmiyorlar. 50 yil oncesi bayat bilgilerle muamele yapmaya calisiyorlar.

   chuck martinchuck martinYıl önce
 • "İlaç"ların sonu geliyor.

  F YF YYıl önce
  • @Ahmet Selcuk dogru

   yusuf ulusyusuf ulusYıl önce
  • Sizede olum geliyor

   yusuf ulusyusuf ulusYıl önce
  • Salgınlardan dolayı yaşayan insan kalmazsa haklısınız

   Ahmet SelcukAhmet SelcukYıl önce
Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe