Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe

Almanya, Avrupa'da aşı karşıtlarının en fazla olduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. O nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün hedeflediği aşılama oranının sürekli gerisinde kalıyor. Birçok ebeveyn, her bin çocuktan birinin ölümüne yol açan kızamığa karşı bile çocuklarını aşılatmak istemiyor. Nedeni hastalıktan çok aşının yan etkilerinden korkmaları ya da ilaç firmalarına güvenmemeleri. Siyasetçiler, okul öncesi çocuklara aşı zorunluluğu getirerek bu sorunu çözmeyi planlıyor. Ancak aşı karşıtları buna şiddetle karşı çıkıyor.
TRvision kanalımıza abone olun: trvision.net/pass/UCpi_jv70749NkAmkdugyiPQ

Herunterladen

YORUMLAR

 • Tarih 14.05.2019 ve NY 'da kızamık hortlamış.Sebebi aşı karşıtı aileler.

  mehtap yaylamehtap yaylaAylar önce
 • Toplum sağlığını ve çocuğun bireysel sağlığını riske attığı için bu ailelere avrupa'da da ülkemizde de kamu davası açılmalı. Nasıl ki devlet ailesinin kötü davrandığı çocuğu korumakla mükellef ise ve böyle bi durumda o çocuğu bu aileden alıyorsa bu durumda da aynısı yapılmalı. İnsanlık böyle abuk sabuk hastalıklara karşı bu aşılar sayesinde mutlak üstünlük sağladı ve insanda ömür uzadı. 1600 lere 1700 lere ve öncesine mi dönülmek isteniyo ? 3-4 yaşında dünya güzeli çocuklar patır patır ölsünler mi böyle aptalca bi nedenden dolayı. Bu anne babalar eski yüzyıllardaki felaketleri yaşamadıkları için şımarıkça davranıyolar. O yüzyıllarda evlatlarını bu yüzden kaybedip acı çeken nesiller sözgelimi bi şekilde mezarlarından kalkıp bu tipleri görseler tekme tokat döverlerdi bunları. Ebeveyn olarak o senin çocuğun diye istediğin gibi davranamazsın. O senin malın değil , bi canlı bi birey üstelik toplumun bi parçası olacak. Hem kendi hem toplum sağlığı güvende olması için aşılanmaları gerekiyor. Bizim ülkemizdek Ebeveynlere de eğer burayı okuyolarsa akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyorum.

  LuNaR BikELuNaR BikEAylar önce
 • Ve perde açılır, Doğal Seçilim selam veriyordur. İnsanlar neyle karşılaşacaklarından habersizce selamını alırlar. Ardından ahmaklar ve ahmaklara tahammül gösterenler bir kervan için bilet hediye edilir. Bu kervanın başında kara bir peçe giyinmiş bir melek vardır. Kervanın gideceği yer ise dönüşü olmayandır.

  Seyhun Ç.Seyhun Ç.Aylar önce
 • Aşı Zulümdür. Aşı olma!

  tozyettozyetAylar önce
 • Geçenlerde Pakistan'da çocuk felci aşısı için köylere gelen doktorları öldürmüşlerdi. Gerekçesi Batının çocukları kısırlaştırarak müslümanların soylarını tüketmeye çalıştığıydı. Bu tür vakalar eskiden Batıda da dini gerekçelerle yapılırdı. Fakat günümüzde bu tür hareketler daha çok sözde seküler/hümanist ve sol/yeşil akımlar tarafından destekleniyor. Ortaçağda bilimi reddeden kiliseye benzer bir şekilde ideolojik gerekçelerle bilimi ve sonuçlarını reddediyorlar. Aşı karşıtlığı, nükleer enerji karşıtlığı, gdo karşıtlığı hepsi bu "kilise" nin bir ürünü. Dinden uzaklaşan sırandan batılı insanın içindeki maneviyat boşluğunu doldurmak için bulduğu başka bir din! Yeşil Kilise! Sadece internetteki cahil-cühela değil; akademisyenler, sanatçılar, edebiyatçılar ve gazeteciler içinde de bu dinin mensubu çok fazla. Bunlar bir de en temel işlevi sorgulamak olması gereken meslekler. Şu haberin yapılışına bakın mesela, aşı karşıtlığına karşı ciddi bir eleştiri yok. İki tarafa da mikrofon uzatıp tarafsız kalınmış. Hayır bu konuda tarafsız olunamaz! Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit etme potansiyeli olan bir vakadır. DW'nin yaptığı haberlere bakınca bu kanalın "yeşil" zihniyet tarafından yönetildiği çok açık. Çevre sorunları ile ilgili haberlere gelince son derece taraftar, yanıltıcı haberler yapan kanal, çocuğunun hayatını tehlikeye atan bir kadını son derece soğukkanlı bir şekilde haberleştirmiş.

  mustafa öndermustafa önderAylar önce
 • Geri zekalı bir anne izliyorsunuz Diğer insanlar aşılandığı için kızı hasta olmuyor lakin en ufak bir şeyde köpek gibi geberecek.

  SunseTRSunseTRAylar önce
 • cenifır saçmalama amk ya

  ertanertanAylar önce
 • Bu adamlara cahil diyeceginize kadar , acaba bu adamlar neden karsit diye arastiran var mi ? vitamingiller diye bir k..anal var oradan izlesinler neyin ne oldugunu. Asi icin konusanlarin hic biri immun sistemi dr degil ve hepsi götünden konusuyor . Prof.Dr. Alişan Yıldıran dinleyin keza ABD de onlarca bu immin sistemi drlari ne diyor onlari dinleyin derim. Ondan sonra asi karsiti olun veya olmayin ; ama her söylenen lap diye atlamayin. Bu her iki taraf icinde gecerli.

  WESTGOFRETWESTGOFRETAylar önce
 • Aşılarda civa gibi ağır metaller eklendiği söyleniyor. Çocuklarda kan beyin bariyeri (blood brain barier) gelişmediginden, çocukların beyni bu nerotoksinlere maruz kalıyor. Çocuklar 0-7 yaş arasında maruz kaldığı sonu gelmeyen aşı listesi de cabasi. Aşı kullanım grafiği ile otizm ortaya çıkma grafikleri paralellik gösteriyormuş. Aşı şirketleri o eskidendi artık koymuyoruz filan diyorlar sanırım. Peki daha önce niye koydun o zaman? Insanlar aşıya karşı değil içindeki toksinlere karşı. Bu kadar toksin, blood brain barier i olmayan bir çocuğa verilebilir mi?

  Erhan SendagErhan SendagAylar önce
 • Türkiyede aşı olmamış suriyeliler var allah razı olsun sayelerinde 100 yıldır görülmeyen hastalıklar yeniden doğdu eskisindende güçlüler allah razı olsun ummetimizden sayelerinde ülkedeki fazla nüfustan kurtulucaz alman kafirlerde bizi kiskandigi için diyorlar biz neden verem olmuyoruz veba neden yok diyorlar

  Yagız GencYagız GencAylar önce
 • Tonla delil araştırma var ikna olmak istemeyen ikna olmuyor

  Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLANAylar önce
 • Bende aşı olmama rağmen kızamık oldum bu aşı nin hiç bir faydası yok

  Omer KaraagacOmer KaraagacAylar önce
  • @Omer Karaagac bu senin bünyenin sorunu yapacak bir şey yok herkes aşı olursa aşı tutmayanlar da korunur kimse seni korumakla mükellef değil ve sırf sende olmuyor diye de aşıya laf atamazsın elden de bir şey gelmez zaten mevcut imkanlarla

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLANAylar önce
  • @LuNaR BikE eskiden aşı diye bişey yok tu yinede insanlar daha sağlıklı yaşıyorlardı

   Omer KaraagacOmer KaraagacAylar önce
  • Eğer aşı olmamış olsaydın yüksek ihtimalle buraya bu yazıyı yazamazdım çünkü ölmüş olurdun...

   LuNaR BikELuNaR BikEAylar önce
  • @Muhammet Emin ARSLAN sende tutmuyorsa senin sorunun ne demek asıl sen saçmaladın

   Omer KaraagacOmer KaraagacAylar önce
  • %100 koruyan aşı çok enderdir kızamık olduysan bile ölümcül semptomlar yaşamamışsındır saçma sapan konuşma aşıların ilk amacı enfeksiyonu engellemek ikinci amacı daha iyi mücadele vermeyi sağlayarak semptomları zayıflatmak %99 etkili bir aşı sende tutmuyorsa o senin sorunundur bioloji kesin değildir herkesin bedeni eşsizdir ne yazık ki bu zamanda kisiye özel aşı ve ilaç üretilemiyor

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLANAylar önce
 • gorünen o ki ilaç kartelinin lobisi iş başında :) şurada bir tane de kadına hak veren olmamış!

  Ilker türkerIlker türkerAylar önce
 • Aşı olmayanlar sadece kendilerini değil toplumu da tehtit ediyorlar..

  KitapekiKitapekiAylar önce
 • Tıp okuyorum, aşı karşıtlığı aptallıktır. Eskiden olan ama aşıyla birlikte yok olan hastalıklar tekrar olmaya başlıyor yavaş yavaş

  car ewcar ewAylar önce
 • Adamlardaki derde bak aq

  Jesse PinkmanJesse PinkmanAylar önce
 • Almanyada sorun olmazda...türkleri bozuk civalı aşılarla daha bebekken salaklaştırıyorlar.

  OGUN YILMAZOGUN YILMAZAylar önce
 • Kisacasi kusursuz yaratildigi iddia edilen insan aşiya muhtac ve aşi karsitlarina hakeret eden mumin yorumlar var.

  DuzgunBiriDuzgunBiriAylar önce
  • Yav bi git 60 ıq li sizin dusuncenize gore yemekte yememek lazim cunku yemekleri zincir sirketler uretiyor isteseler hemen olurebilirler ama istemiyorlar

   yusuf ulusyusuf ulusAylar önce
 • Çocuğu ayağından sallamasından belli

  Yusuf SevimYusuf SevimAylar önce
 • Almanyada Kızamık aşısı mecburi hale geliyor şuan tamamlanma aşamasında.eger tamamlanirsa aşı olmayan çocuk ların ailesine 2000 2500 euro ceza almasi söz konusu olacak.

  Mustafa KalkanMustafa KalkanAylar önce
 • Yobaz sürüsü

  Ibrahim DenizIbrahim DenizAylar önce
 • -How normal parents talk to their children : (mobil phone) -How Anti-Vaxx parents talk to their children : (ouija board)

  Kartal KarahanKartal KarahanAylar önce
 • Çocuğun çocuk felci ya da kızamık falan olsun da göreyim ben seni hala aşı karşıtı oluyor musun geri zekalı karı seni

  Cenk ÖzkanCenk ÖzkanAylar önce
 • Cahil almanlar aşı tabi ki faydalı

  Ertan AkkoçErtan AkkoçAylar önce
 • Bu haber aşı karşıtlarını daha çok aşıya ikna edici tarzda hazırlayabilirdiniz. Bunu gören insanlar acaba ben de mi aşı yaptırmasam diye düşünebilir. Bu tarz olaylarda toplumun genelini ilgilendirdiği için çokça dikkat edilmeli.

  Mahmut ÇalışkanMahmut ÇalışkanAylar önce
 • geri zekalılar ya. bunların çocuklarına devlet el koymalı. yetiştirme yurduna versinler. beyin özürlüler. çocuk felci hastalığı aşı sayesinde yok oldu. çiçek hastalığı aşı sayesinde yok oldu. beyinsiz mallar.

  Godric GryffindorGodric GryffindorAylar önce
  • Bir de aşılar neden oluyor diyorlar

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLANAylar önce
 • Cehalet bedava, ilim çaba gerektirir. Aşı karşıtlarını bırakın, Darvin'in kuramı işlesin...😎

  G & NG & NAylar önce
 • Almanya'da yaşayıp da cahil olanlar, Türkiye'deki cahil kesimden bin misli daha tehlikeli ve beyinsizdir. O kadar imkanların içerisinde bir insan cahillikte ısrar ediyorsa hakikaten beyni yoktur. Aşı ile ilgili uydurma felaket senaryolarına inananlar; öyleyse hiçbir şey tüketmemeniz gerek. Evet evet, gıda ürünlerinin çoğunluğu artık zincir şirketlere ait... Adamların senin kıçı kırık canını alma gibi bir niyeti olsa zaten çekip alırlar. Hiç kuşkunuz olmasın.

  Avrupalı EuropeanAvrupalı EuropeanAylar önce
  • Avrupalı European türkiyedeki çomarlardan hiç bi farkları yok. Alman çomarları işte...

   LuNaR BikELuNaR BikEAylar önce
 • Umarim cocuga bisi olmaz.

  Erwin SchwarzschildErwin SchwarzschildAylar önce
 • ABD Afrikalı çocuk ve gençleri aşı adı altında kısırlastırıp nüfus kontrolü sağlıyor bunları da bilip görüp nasıl güven duyabiliriz kendimiz üretip tam bir güvenle halkımıza sunamadığımız taktirde hep insanların içinde bir ukte kalacaktır.

  Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert YüksekAylar önce
  • @Çağatay Mert Yüksek öyle zaten

   Kağan ÜğdülKağan ÜğdülAylar önce
  • @Kağan Üğdül liseyi yeni bitirmiş üniversite sınavına girecek tribi var sende bundan kurtul küçük düşünme ben ne yazmışım sen ne anlatmaya çalışmışsın neyi savunduğunu bile belli değil cümlelerinden kafan çok karışık net ol

   Çağatay Mert YüksekÇağatay Mert YüksekAylar önce
 • Bizde aşı karşıtıyız Şu an 2 yaşındaki çocuğumuza yaptırmadık Şuana kadar sıfır hastalık sıfır ilaç Bebek katili ABD den alınan hiç bir şey güven vermiyor

  turan esturan esAylar önce
  • Umarım yolunuz mezara hiç düşmez. Eğer sevgili evladınızın başına bişey gelirse ömür boyu bunun vebali altında nasıl kalmadan yaşayabilirisiniz bilmiyorum. umarım her şey iyi olur sizin için...

   LuNaR BikELuNaR BikEAylar önce
  • Eger çocuğun kizamik kaptoysan allah sana rahmet eylesin mezarda agliycan hep

   yusuf ulusyusuf ulusAylar önce
  • @turan es Bu bilgiyi paylastigin icin tesekkur ederim. Ben de cocuguma asi yaptirmayacagim.

   chuck martinchuck martinAylar önce
  • @turan es ilaçlarda ABD den geliyor. Çocuk Virüse yakalanırsa ilaç kullanmazsın artık sonuçta Katil ABD den gelen ilaç. Öyle değil mi?

   Western StatesWestern StatesAylar önce
  • @turan es aşısız olan çocuğunun nasıl kızamık olduğunu anladın

   Yusuf ÇelikYusuf ÇelikAylar önce
 • Aşı karşıtlarına tekme tokat girişesim var

  okky unvyokky unvyAylar önce
 • Aşı karşıtı değilim ama yerli olmayana da güvenilmiyor

  ulutkuulutkuAylar önce
 • Aptal seçilim. Bırakçaksın ölsünler.

  Nan YingNan YingAylar önce
  • Daha çok başkalarına yayar hastalığı diye önlem almak istiyorlar.

   ChipmunkChipmunkAylar önce
  • Sorun şu ki çocuklar ölüyor seçim hakkı olmayan çocuklar yani

   Hamza YaprakHamza YaprakAylar önce
 • Ben aşıya karşı değilim ama bence bebeklere hemen aşı vurulmamalı en azından aşısız bir şekilde bağışıklık sistemleri ve savunmalarını kazandıktan sonra vurulmalı ki Aşının vereceği zarar minimuma insin.

  Berke UsluBerke UsluAylar önce
  • Tıbbi bilgisi olmayan insanlar bu konuda yorum yapmamalı. Tıp başka hiçbir disipline benzemez. Yarım yamalak, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek faydadan çok zarar getirir ve unutulmamalıdır ki bu tavırlar sadece bireyin değil tüm toplumun sağlığını tehlikeye atar.

   Berk BilgiliBerk BilgiliAylar önce
  • Berke, senin dediğin şey adı üstünde “yeni doğan” aşısı. Yeni doğan bebekler yetişkin bir insan gibi değiller. Aşının icadından önce bebek ölümleri hakkında okumanı tavsiye ederim.

   Burak DurakBurak DurakAylar önce
  • Aşı zaten bağışıklık sistemini uyararak, bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

   Gokmen AcarGokmen AcarAylar önce
  • @Berke Uslu hocam maalesef hastalıklar mülteciler yuzünden kol geziyor. Hem turkiyede hem avrupada. Suriye pakistan afganistan gibi ülkelerde düzenli aşı uygulaması yaygın değil bu yüzden ordan gelenler hâla bu hastalığı getiriyor.

   Hep AYT kasan adamHep AYT kasan adamAylar önce
  • @Hep AYT kasan adamAnlatamadım. Demek istediğim bebek daha gözünü açmadan. Hemen 2 gün içinde aşı vurulmamalı biraz beklenmeli diyorum. Vurdukları çoğu aşının artık bir önemi yok çünkü hastalık kalmadı lakin yinede vurucaz diyorlarsa vücuda biraz zaman verilmeli diyorum.

   Berke UsluBerke UsluAylar önce
 • Bu kanal alman istihbaratı adına çalışıyor herkes bilsin.

  Muratseven CagatayMuratseven CagatayAylar önce
  • Yav hehe sg comar

   yusuf ulusyusuf ulusAylar önce
  • Wow

   ateistateistAylar önce
  • Wow

   güclügüclüAylar önce
  • Muratseven Cagatay yav he he

   Yüša KuzgunYüša KuzgunAylar önce
 • Bir avuç aptal insan

  White GuardWhite GuardAylar önce
 • Jeniffer Türk olabilir önce onu araştırın

  Banker BilboBanker BilboAylar önce
 • Aşı karşıtlığı popülarizmden başka bir şey değil. Aşının topluma sağladığı faydayı şuan anlamıyorlar ama o hastalıklar yüzünden bundan onlarca yıl önce kaç çocuk öldü kaç insan mahvoldu. Bu hastalığa davetten başka bir şey değil. İnsanlar bilgisi olup olmadan bir yazıyı okuyarak aşı gerçeğini inkar edebiliyor. Teknoloji geliştikçe aptallaşıyorlar.

  Dorian GrayDorian GrayAylar önce
  • @prf blbryy maalesef öyle fakat başka çaremiz yok. Aşı sayesinde son 70 yılda bebek ölümleri %90 azaldı. Tekrar yükselmesi çok kötü olur.

   Hep AYT kasan adamHep AYT kasan adamAylar önce
  • @Hep AYT kasan adam özellikle günümüzde bu mülteci sorunu ile kimin ne kadar sağlıklı olduğunu tahmin etmek bir hayli zor ve bu tarz durumlar ile gündelik hayatımızın her alanında temas halindeyiz. Bize düşen görevde zaten kendimizi en iyi şekilde koruyabilmek ve biraz bilime güvenmek ; tabi bilim de toz pembe değil maalesef.

   prf blbryyprf blbryyAylar önce
  • @Mert Dikbaş alerjisi olanlar devlet tarafından belirlenebilir. Aşı olan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazandıkları için onları pek etkilemez. Neyse ki aşı karşıtlığı türkiyede pek yaygın değil. Zaten olsa bile mültecilerin getirdiği hastalıklar yüzünden çok etkilenecekler.

   Hep AYT kasan adamHep AYT kasan adamAylar önce
  • @Hep AYT kasan adam sıkıntı şu, çeşitli sebeplerden aşı olamayan insanlar var(alerji vs).Bu insanlar da zarar görecek hiçbir suçu yokken hatta aşı karşıtları belli bir oranı aşarsa aşı olan insanlar da zarar görecek.

   Mert DikbaşMert DikbaşAylar önce
  • Onlar bilir ölen kendi çocukları olacak. Doğal seçilim hâla iş görüyor demek.

   Hep AYT kasan adamHep AYT kasan adamAylar önce
 • Antibiyotik bağımlılarını kontrol altına almaya başlandığı dönemde şimdi de bu manyaklar çıktı. Kamu adına bunlara dava açılmalı halkın sağlığını tehlikeye atmaktan.

  Ceyhun İskenderCeyhun İskenderAylar önce
  • bu ailelerin çocukları okul, park gibi sosyal alanlara alınmasın. kendi çocukları bu hastalığı diğerlerine bulaştırmasın

   Melih AkdemirMelih AkdemirAylar önce
 • Aşı karşıtları 60 iqya sahip aptallardır.

  MeK MEKanikMeK MEKanikAylar önce
 • Bu konu doktorlara bırakılmalı, hiçbir tıp eğitimi olmayanlar muhatap dahi alınmamalı.

  Ahmet SelcukAhmet SelcukAylar önce
  • @chuck martin doktordan kastı hocalar olabilir

   Muhammet Emin ARSLANMuhammet Emin ARSLANAylar önce
  • @Ahmet Selcuk Hayir ben, haci hocayi aklimin ucundan bile gecirmedim. Ornegin, bir hastaligim icin gittigim 3 prestijli hastanede 3 farkli doktor (alaninda uzman) farkli seyler soyledi. Guvensizlik oldugu icin teyit etmek icin 3 farkli doktora gittim. Uzgunum ki: doktorlar ya ticari menfaat, ya agir is yuku, ya da bilgisizlik yuzunden insanlarin ihtiyaclarina cevap veremiyor. Hakkini veren doktorlara saygim sonsuz bu arada, onlara minnettariz. En sonunda guvensizlik oldugu icin kendim arastirma yapip ne yapacagima ben kendim karar verdim. Yani hastalarin kararlarina da saygi duyulsun lutfen.

   chuck martinchuck martinAylar önce
  • @chuck martin kardeş senin kafan güzel galiba ilaç saniyisi hergün kendini yeniliyor, tedavi yöntemleri hergün değişiyor, 20 yıl önce ameliyat yapılan hastalıklar şuan ilaçlarla hal ediliyor ve senin doktorlar kendini geliştiriyor dediğin adamlar bırak doçentliği alanında uzman olabilmek için kendini yırttırıyor. Götünü büyüttüğün klavyeden yorum yazmak kolay, doktorun yanında stajyer olarak çalıştım, şuan bu ülkede doktorlar ne yeterli ekipman nede yeterli maaş ile çalışıyor doktora hakkı olan para yerine görevinden fazla iş yaptığı zaman para kazandıran bir sistem var.

   Ogulcan OzdemirOgulcan OzdemirAylar önce
  • chuck martin eee yani, hacı hocalar mı tedavi etsin bizi, elimizde olan bu. Ayrıca çoğu doktor kendini geliştirmeye çalışır.

   Ahmet SelcukAhmet SelcukAylar önce
 • "İlaç"ların sonu geliyor.

  F YF YAylar önce
  • @Ahmet Selcuk dogru

   yusuf ulusyusuf ulusAylar önce
  • Sizede olum geliyor

   yusuf ulusyusuf ulusAylar önce
  • Salgınlardan dolayı yaşayan insan kalmazsa haklısınız

   Ahmet SelcukAhmet SelcukAylar önce
Almanya'nın aşı karşıtlarıyla imtihanı - DW Türkçe