ARŞİV ODASI: 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri - BBC TÜRKÇE

Arşiv Odası'nda bu hafta, sonuçları bugün hâlâ Türkiye'yi etkilemeye devam eden 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'ni BBC Türkçe'nin radyo programlarından haber ve değerlendirmelerle hatırlıyoruz.
Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul, Melih Gökçek'in de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği seçimler, Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'nin, en çok ili kazanan parti olmasıyla sonuçlanmıştı.
BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: facebook.com/bbcturkceservisi
Twitter: twitter.com/bbcturkce
ARŞİV ODASI
Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da, 1976 yılından bir Zeki Müren söyleşisi ile başlamıştı.
2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkarıyor ve dijital platformda yeniden yayımlıyor.
O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyuyor.
Aylin Yazan'ın sunduğu programda, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini anlatan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, tedavi görmek için Londra'ya gelen Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara kadar birçok farklı ses ve yayına yer verilecek.
Türk siyasî yaşamında yer etmiş isimler ve gazeteciler de Arşiv Odası’nda olacak. İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılardan Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca ve Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler, her hafta Arşiv Odası ile yeniden BBC Türkçe takipçileriyle buluşacak.

Herunterladen

YORUMLAR

 • İnşaAllah 2023te de Fatih Erbakan'ın Yeniden Refah Partisi iktidara gelir. Gelmek zorunda ,tek ümidimiz o

  DURDU TOPALDURDU TOPAL5 aylar önce
 • Beyoğlu böylelikle kendi fişini çekti

  İsmail Can Demirİsmail Can Demir2 yıl önce
 • "Ya Refah Ya Eyvah" 90 larda bütün elektrik direklerine ve duvarlara bu sloganın afişleri yapıştırılırdı.

  turkerkayaturkerkaya2 yıl önce
 • Daha önce de olmuştur ancak, ilk olarak hiçbir kimsenin birşey yapmadığı "OY HIRSIZLIĞI"nın başladığı yıldır bu.. AkoPA'nın temellerinin atıldığı yıllar.. Lanet olsun yezit'e..!

  se7enniose7ennio2 yıl önce
 • galiba aşık oldum 13.59 :)

  Yavuz YıldırımYavuz Yıldırım3 yıl önce
 • ulan tayyip bokmu vardıda fazileten ayrılıp akp yi kurdun

  RAMAZAN AYDINRAMAZAN AYDIN3 yıl önce
  • RAMAZAN AYDIN darbeyle kapattılar RP yi

   Adolf HitlerAdolf Hitler3 yıl önce
  • RAMAZAN AYDIN kapatılar ki

   Adolf HitlerAdolf Hitler3 yıl önce
 • Bir zamanlar Refah Parti'miz vardi ah ah..

  Kara KartalKara Kartal3 yıl önce
 • Bu bile yanlı, subjektif... İşte taraflı, Türkiye düşmanı bbc...

  akcay huseyinakcay huseyin4 yıl önce
  • ya bilader yanli olmayan yayin mi var her kes kendi durumuna gore kendi bakis acisina gore durum analizi yapar sen x party destekledigini varsayalim o party ile ilgili ben sana belge gestirsem ve sunlar sunlar yapti desemm aaaa olur mu oyle sey iftira falan dersjn yakistiramsazsin.

   Alex NewYorkerAlex NewYorker3 yıl önce
 • hatırladığım ilk oy hırsızlığı bu seçimde olmuştu Ankara'da, çöplerde oy pusulaları vardı.

  DeliGoncaDeliGonca5 yıl önce
  • +DeliGonca millet iradesine alışın artık, hazmedin... Hep zaten siz kaybedince oluyor bunlar...

   akcay huseyinakcay huseyin4 yıl önce
  • +DeliGonca Burada haksızlık yapılmış bir parti var ise Refah Partisidir. İstanbul Maltepe HasanŞadoğlu Ortaokulun'un kömürlüğünde cuvallara konulmuş ve yakılmak üzere bekletildiğini görmüştüm.

   Gürkan KaraaliGürkan Karaali4 yıl önce
  • @Farid Guliyev halal olsun sene.

   maqsud eliyevmaqsud eliyev4 yıl önce
  • ismini yazsana yalanci. millet istedi getirdi sizde avcunuzu yalamakda devam ediyorsunuz))))

   Farid GuliyevFarid Guliyev4 yıl önce
 • Arşiv Odası'nda sonuçları bugün hâlâ Türkiye'yi etkilemeye devam eden, Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul, Melih Gökçek'in de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği, 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'ni BBC Türkçe'nin radyo programlarıyla hatırlıyoruz.

  BBC News TürkçeBBC News Türkçe5 yıl önce
ARŞİV ODASI: 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri - BBC TÜRKÇE