No video

Atilla Yeşilada | İslamofobi ve Ekonomik Geleceğimiz

Yeni Zelanda’da katledilen 49 masum Müslüman bir kez daha yalnız Hristiyan Batı’da değil, Asya’da da (Uygurlar, Rohinga’lar) gittikçe yaygınlaşan İslamofobinin Şeytani yüzünü hatırlattı bize. İslamofobi salt bir asayiş ve sosyal sorun değil. Ekonomik geleceğimizi de derinden etkileyecek. Samuel Huntington’un Medeniyetler Çatışması tezinin hakim olduğu bir gelecekte, Türkiye teknoloji transferi, vize temini ve turizmde zorlanabilir.
Medeniyetler Çatışması nedir?: Medeniyetler Çatışması, Samuel Huntington tarafından işlenen, Soğuk Savaş sonrasına tekabül eden 1990'lı yıllardan itibaren uluslararası ittifak ya da ihtilaflarda belirleyici olan unsurun politik ya da ekonomik ideolojiler değil, medeniyetler olmaya başladığını ve 21. yüzyılda da bu trendin devam edeceğini ifade eden bir tezdir.
Medeniyetler yerine dinler kelimesini ikame etmek artık daha doğru, çünkü Müslümanlık ve Hristiyanlık - Asya din-felsefeleri arasında bağdaştırılması güç ihtilaflar ortaya çıkıyor. Bir yanda global bir tüketim ve teknoloji kültürü, öte yanda ise taban taban zıt sosyal ve evrensel değerler benimseyen toplumlar oluşuyor. Bu toplumların yakın bir gelecekte ekonomik ve diplomatik olarak da yollarını ayırması bir
olasılık. Soğuk Savaş ve Ticaret Savaşları, ideolojik ayrımların dünyayı nasıl böldüğünün yakın tarihteki örnekleridir. (FÖŞ-Vikipedi)
İslamofobinin ardında yatan gerçek nedenler
 Hristiyan toplumlara Müslüman göçü  Teknolojik devrimin ürettiği işsizlik ve karamsarlık “ötekilere” düşmanlık yaratıyor.  Müslüman toplumların din-devlet ayrımı, kadın-erkek ilişkileri ve insan haklarına yaklaşımı diğer kültürlerle zıtlaşıyor.
Neler olabilir?
İyi senaryo (düşük ihtimal)  Küresel büyümenin hızlı sürdüğü, teknolojik evrim ve globalleşmenin nimetlerinin eşit paylaşıldığı bir dünya kurulabilir.  Değişik dinler ortak demokrasi ve hukuki normlarda uzlaşabilir.
 İnsanlık farklı fakat eşit kavramını benimser.
Kötü senaryo
 Dünya Müslüman-Hristiyan-Asya dinleri arası soğuk savaşa evrilir.  Müslümanların diğer kültürlere ait ülkelerde serbest dolaşımı, ticaret ve yatırımlarına kısıtlamalar getirilir.  Finansal ve teknolojik yaptırımlar dönemi başlar.  Türkiye turist ve finansman cezbetmekte zorlanır.

Herunterladen

YORUMLAR

 • Muslumanlar avrupayi ve dunyayi ele gecirmeye calisiyor. Bu islamin emridir. Avrupali bunun farkinda ve dogal olarak istemiyor.

  MertoMerto2 aylar önce
 • Psycho kediler shshshs

  Shadow GamerShadow Gamer2 aylar önce
 • Asıl soru ilk başta bu kadar müslüman neden bu ülkere göç etmek zorunda kalıyorlar.

  derin denderin den2 aylar önce
 • Ekonomi ve din arasındaki ilişkileri çok salt bir gerçeklikle açıkladınız. Teknolojide ilerlemeler kaydederek bir nebze olsun üzerimizdeki baskılara karşı durabiliriz.

  Ayşe K.Ayşe K.2 aylar önce
 • Müslüman beklentisi: her aşamada pohpohlanmanız ve haketmediğiniz yerlere yükseltilmeniz. Gerçekler: refahın yüksek olduğu ülkelerin kendi vatandaşlarının yanında olması. (şok şok şok) Ülkelerin kendi işlerine gelen şeyi yapması: islamofobi! Yani herkes deli, bir tek siz akıllısınız. Ülkeye sıcak para akışı azalmış: Biz mükemmeliz, biz herşeyi doğru yaparız, islamofobik trump parmağını sallayıp ekonomimizi bozdu. Ne kadar safsınız. Bir gdp grafiği açıp bakamıyorsunuz. Yakın coğrafyadaki iki ülkeyi karşılaştırmaktan, ülkeler arasındaki benzer yükseliş ve düşüşleri yorumlamaktan da acizsiniz.

  teenspirit1teenspirit12 aylar önce
 • hocaya bi karı bulalım

  nora fannynora fanny2 aylar önce
 • Hocam doları tut yine başladı

  Orhan YAŞAROrhan YAŞAR2 aylar önce
 • Teşekkürler Hocam.

  Vahap Seyfi CINARVahap Seyfi CINAR2 aylar önce
 • Din en kötü uyuşturucudan daha kötü bir uyuşturucudur. Dünyada ki insanlar dinleri bu kadar ciddiye aldıkça daha kötü katliamlar bile yapılacak. Çünkü ağır bir uyuşturucu kullanan bir insan her türlü pisliği yapabilir.

  pi llipi lli2 aylar önce
 • Türkiye müslüman bir ülke değildir. anayasası laiktir. insanları kendini müslüman olarak tanımlayan oksimoronlar topluluğudur. şeriatı istemeyen müslümanlar hahaaha. şeriat islamın nasıl yaşanıp uygulanacağıdır. tabi kesin kanunları varsa.

  Algend busdiuAlgend busdiu2 aylar önce
 • Ülkemizde de İslam düşmanları da çokmuş yorumlara bakılırsa.İslam hakkında eline sağlıklı bir kitap alıp okumamıştır çoğu.Bir insanın inanıp inanmaması kendi tercihidir bunu anlarım.Ama böyle ağzı tuvalete dönmüş pislik adamların İslam hakkındaki ileri geri konuşmasına hak vermem bu iğrenç ötesi.Sözlerim Atilla Yeşilada'ya değil dediğim gibi burada yorum yazdığını zanneden İslam Düşmanlarına.Bu ülkede iki kesimden nefret ederim; dincilik adı altında Türk düşmanlığı yapanlara ve Türkçülük adı altında İslam düşmanlığı yapanlara...

  Kara HilalKara Hilal2 aylar önce
 • atilla hoca burada sana katılamıyorum..huntington'ı falan çürütemeyiz. İslam dünya barışı için büyük bir tehdittir. Düşmanlık ve gericililk bu dinin içine işlemiştir. Bu saatten sonrada evrilip daha sağlıklı bir kültürel yapıya dönüşmesi artık çok zordur. İvedilikle islam'ın etkileri yok edilmelidir. İnternet ve küreselleşme, bilgiye erişim bu noktada çok büyük yollar açtı ama siyasi iradeler devletlerin başına çöküp bu süreci durdurmaya çalışıyorlar. Bunu yapmak içinde en büyük silahları düşmanlık, linç ve komplolarla insanları din bloklarına kendilerini entrench etmelerini sağlamak. Ne kadar direnirlerse dirensin, insanlık ilerledikçe bu dinde tarihin çöplüğüne doğru yolunu alacaktır diye düşünüyorum. Batıda da asyadada din min yok zaten artık.

  DodocanDodocan2 aylar önce
 • kedileriniz sorularımı unutturdu :)

  ozgur ulkuozgur ulku2 aylar önce
 • Atilla yeşilada'nın karamsar düşünceleri bugünkü fed kararıyla tamamen çöktü. Bakalım bir sonraki videosunda ne kadar saçma değerlendirmelerde bulunacak. Dış ticaret açığı rekor kıran abd'de doların güçleneceğini öne sürüp kendini komik duruma düşürüyordu.

  futbolfutbol2 aylar önce
  • ​@futbol yok sağol ben almayayim.ben hayatımı borsayla kazanıyorum zaten.öyle veriler açıklanınca yorumlamayı benim kedimde yapar.finans okuyupta haberlere çıkıp yorum yaoan adamlardan farkın yok. çökmüş yok felaket halindeymiş. sen çökmeyi görmemişsin birkere yok 100ün altına düştü aha krizdeyiz 50 nin altına düştü güven endeksi çakıldı falan geç bunları.küçük çaplı kriz olmaz resesyon olur.fed ecb bunların ikiside cyclical piyasanın haline bakmadan faiz arttırırlardı asıl neden başka. ilk defa dünya da ekonomistlerin bir bölümü fed yine geç kaldı diğer kısmıda doğru karardı diyor. Sen hala sorumu cevaplamadın bana haber başlıkları yazma mk ecb aynı kararı almasına rağmen dolar niye fırladı onu söyle bakim.beklemiyodun çünkü yorum yazdığın gün dolar düşmüştü çünkü kıvırma oğlum :)) mk aptallık bnde senin gibi insan çok neden vaktimi harcıyorsam. ülke son zamanlarda ekonomist kaynar oldu zaten. vereyim eline sermayemi git onunla ülkeyi kurtar ozaman öyle başlık paylaşarak bilgini göstermeye çalışma bunlar zaten geçmiş veriler yatırımcılar önden gider.

   evilmelezevilmelez2 aylar önce
  • @evilmelez Fed faiz artırması gerekmiyordu önce onu öğrenelim. Dünya'da küçük çaplı bir kriz var. Neredeyse dünya'da ki tüm ülkelerin pmı endeksi çöktü. Küresel olarak birbirini tetikleyen şekilde ekonomiler büyüme beklentilerini ve enflasyon beklentilerini aşağı çekti. İşsizlik beklentileri yukarı yönlü oldu. Ambargolar beklenildiğinden daha fazla etkiye neden oldu. Amerika'da istihdam verileri kısa vadede felaket geldi. Almanya felaket pmı endeksi açıkladı. Çin ihracatı 1 ayda %15lere varan düşüş gösterdi. Japonya türkiye pmı endeksleri çok kötü durumda 2 aylık veriler berbat geliyor. Çinin verilerinde %15 lik düşüşten sonra hafif iyileşme eğilimi gösteriyor. Şuan istanbulda değilim istanbula geldiğimde İtü bahçesine gel sana ekonomi anlatayım. Belli ki hala takozlamıyorsun. O kadar yazmışsın içerisinde hiçbir bilgi yok. Berat gibi çok konuşuyorsun ancak bomboş konuşuyorsun.

   futbolfutbol2 aylar önce
  • fed faiz arttırması gerekirken neden böye bir karar onu bir araştır önce. arttırdı indirdi bunların ikisi öyle sadece yükseltme indirme değil kimse erdoğan gibi ülke yönetmiyor.avrupa merkez bankasıda aynı kararı aldı o niye aldı. o niye aynı kararı almasına rağmen dolar fırladı mesela ha? zerre kadar dünyayı takip etmediğin burdan belli.ekonominin E sini bilmediğin buradan belli.hadi onu geçtim neden bize borç vermiyorlar eskisi gibi .git yatırımcılara söylesene amerikanın dış açığı ebesinin amı kadar neden peki bize vermiyorsunuz diye bi yalvarsana hele bakalım sana ne diyecekler..2 makale 2 videoyla ekonomi yorumu yapıyon 6 senem gitti ekonomiye ben bile bukadar rahat yorum yazmıyorum mk

   evilmelezevilmelez2 aylar önce
 • Bir kişi de çıkıp demiyor, aga senin 6,5 tl ne oldu diye... Güvenip dolar alan insanların ahını aldı ( istediği kadar yatırım tavsiyesinde bulunmadım desin, bu kadar kitlesi olan bir insan tahmin falan yapmamalıydı)

  Volkan R.Volkan R.2 aylar önce
 • Atilla Bey çok geçmişler olsun. Ekonomi yorumlarına fıtıklar bile dayanamadı :)))

  AslıAslı2 aylar önce
 • Noldu 6,5 tahmini??? Tutmadı, tutmaz da 😊😊😊

  Sabri GökbeySabri Gökbey2 aylar önce
  • @Sabri Gökbey valla kardeş dolar isterse 1 tl olsun akp ye oy yok.

   ENGİN ŞAŞALENGİN ŞAŞAL2 aylar önce
  • @ENGİN ŞAŞAL noldu ileri zekalı secime 5gün kaldı dolar 5,5

   Sabri GökbeySabri Gökbey2 aylar önce
  • Bekle gerizekalı bak bakalım dolara

   ENGİN ŞAŞALENGİN ŞAŞAL2 aylar önce
 • Huntington'ın "Medeniyetler çatışması" çoktan terk edildi hocam. Anders Breivik'in 2011'de Norveç'te yaptığı saldırı(Norveç İşçi partisi Gençlik kollarının kampına saldırmıştı hatırlayalım) ile benzer bu saldırı. Zaten bu Tarrant denen adam da Breivik'e selam çaktı. Reel sosyalist ekonomilerin(siz demir perde demişsiniz) çökmesi sonrası, iyi-kötü bu sosyalist ekonomilerin yarattığı değerler üzerinden bir "sosyal avrupa" yaratıp işçi hakları, kadın hakları, göçmen hakları, emekli hakları vs üzerinden kurgulanan bu yapı da çöküyor artık.İtalya, İspanya vb. ülkelerdeki işsizlik oranlarına bakarsanız ne demek istediğim anlaşılabilir. Sorunun kendisi kapitalizm. Kapitalizm ve ırkçılık hep kardeştir. Birbirini besler, "Togliatti" nin onyıllar önce yazdığı şeyleri hatırlatmayayım burada. Breivik'in sol kolundaki yama'da "Markxist Hunter(sosyalist avcısı)" yazıyor olması boşuna değil. Bir şeyin değiştiği ve "medeniyetler çatışması" falan olduğu yok dünyada. Sorun emek-sermaye çelişkisi(ve bunun derinleşmesi) ve dünyadaki her şey bu eksen temelinde şekilleniyor. Yabancı düşmanlığı, siyahi düşmanlığı, kadın düşmanlığı, göçmen düşmanlığı,müslüman düşmanlığı vb. hepsi aynı şeyin ürünü. Ve kapitalizm, bu ırkçı fikriyatın da kaynağı. Brezilya'dan Fransa'ya , Yunanistan'dan Avusturya'ya bu ırkçı akımlar kapitalizmin koşullarında ve onun bağrından fışkırıyor.

  Mustafa BAHÇALIMustafa BAHÇALI2 aylar önce
 • Atilla Hocam, IMF'nin kucağına düşmemizin ne faydası olacak,çok merak ediyorum HOCAM. Ülke'nin ekonomisini bunca sene düzeltmeyip; borçlandıranların sorması gerekirken; Zenginlerimiz çok başarılı ihracat rekorları kırarken; ne kadar kırılmaz EKONOMİMİZ varmış dedirtiyor bize. IMF'nin de kucağına düştüğümüzde, Yarı sömürge olmayacağımız ne malum hocam. En azından şimdi nefes alıyoruz değil mi?

  Mu ̈stafaMu ̈stafa2 aylar önce
 • araplar islamı yaşıyor. ışid yaşıyor. türkiye lafta müslümandır. özünde türktür. türk yüce arap aşağılıktır.

  Ahmet BayulgenAhmet Bayulgen2 aylar önce
 • müslümanı iğrenç bulmak. islamı aşağılık görmek islamofobi değildir. islamofobi pek yok. türkiyede sapıkça islamofili ve arapfili var. arap daşşağı yalamaya bayılıyor bizim aşağılıklar.

  Ahmet BayulgenAhmet Bayulgen2 aylar önce
 • kimsenin müslümanlar işimizi çaldı diiye müslüman sevmediği yok. haklı olarak müslüman sevmiyorlar bi de bu müslümanlara benzincide bakkalda maruz kalmak zorunda kalıyorlar

  Ahmet BayulgenAhmet Bayulgen2 aylar önce
 • islam batan gemi. kaçan fareler semiren imamlar.

  Ahmet BayulgenAhmet Bayulgen2 aylar önce
 • atilla hocam selamlar dikkatimi çektide kullandiginiz isikmi makyaj filanmi renginjz çok anemik görülüyor Yakin zamanda yaptirmadiysaniz rutin bir kan testi yaptirmaniz iyi olur .

  remzi baydarremzi baydar2 aylar önce
 • Türkiye müslüman bir ülke değil ülke ya da devletlerin dini olmaz bireylerin dini olur. Bu ülke baskıdan kurtulsun adam kayırma bitsin korku yönetimi gitsin %50 si müslüman olmadığını rahatlıkla söyleyecektir. Ama başıma bir şey gelmesin diye idare ediyor millet.

  MrBasimsistiMrBasimsisti2 aylar önce
 • Atilla Hocam Merhabalar. Öncelikle kanalınızı beğenerek takip ediyor, ekonomi alanından çok fazla bilgi- bakış açısı- terim vd. kazanımlar elde ediyorum. Bunları "Ücretsiz" olarak deneyimlettiğiniz için öncelikle teşekkür ederiz (: Bu kadar bilgiyi, bu kadar kısa sürede kitaplarda bulamayız. ( daha doğrusu youtube'a teşekkür etmeliyiz (: ) Hocam ben son zamanlardaki video başlıklarınızdan videolarınızı açmak istemiyorum. Çünkü başlıklar o kadar kötü ve ürkütücü ki sanki açsam izleyince para kaybedicekmişim gibi hissediyorum, açmıyorum/izlemiyorum :) İşinize karışmak gibi bir patavatsızlık yapamam lakin nacizane bir izleyici yorumu olarak algılamızı isterim. Farklı sektörlerden getirttiğiniz kişiler ile yapılan röportaj bölümleri de oldukça ilgi çekici ve renkli, mümkün olduğunca daha fazla yapmanızı isterim. İyi günler dilerim, Saygılarımla.

  Ali Osman SusamAli Osman Susam2 aylar önce
 • Sayın Atilla Bey ya da hocam olarak hitap etmek istiyorum bu sizi rahatsız etmezse. Ve umut ediyorum ki bu yorumumu cevapsız bırakmazsınız. İki sorum var ve gerçekten düşüncelerinizi merak ediyorum. Öncelikle adım Engin Polonya'da üniversite öğrencisiyim, İngilizce eğitim alıyorum ve seneye ekonomi okumak ileriye yönelik düşüncelerim arasında. Sorularıma gelecek olursak 1-) Avrupa Birliği dağılmaya yönelik bir hareketteyken ve muhtemel olması için az bile olsa azımsanamayacak bir olasılık varken Türkiye gerçekten ekonomik anlamda bu birliğe ihtiyacı var mı ? Bu konuda Avrupa'nın ekonomik geleceğini parlak görmemekle beraber aşikar bir şekilde Hristiyan birliği bir nevi tarihteki Haçlı Birliği olduğu apaçık ortada olması düşüncelerine sahibim. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. 2-) İslam şuan dünya üzerinde hattı sayılır bir büyümeye sahip. Ve yayılması için değil aksine bu gidişatı durdurmak hatta bir son vermek adına en büyük başlangıç adımı olarak 11 Eylül Saldırıları sonrasında da yaratılan yapay terörist grupları ki her biri özel olarak başta Amerika ve gücü gerçekten var olan ülkelerce beslenmesine rağmen daha da büyüyerek devam etmekte. Kesinlikle bir gün dünya nüfusunun çok büyük kısmının Müslüman olacağını düşünmüyorum, ancak islamofobinin çok uzun sürelerde daha ayakta kalmadan sadece etkisiz bir düşünce olarak var olacağını düşünüyorum. İslamofobinin geleceği hakkında düşünceleriniz nedir? Umut ederek beni kırmayacağınızı düşünüyor ve cevaplarınızı merakla bekliyorum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim hocam.

  Engin luckyEngin lucky2 aylar önce
 • Islama Fobi durduk yerde cikmadi .sorunlusu Islam adina kelle kesenler degilmi .? Islamin hos görüsünü anlatan yetkili insan cok az .

  Erdem SngErdem Sng2 aylar önce
 • Değersizleştirilen bir Türkiye Başımıza ne geliyorsa hak ettik Türk insanının eşi benzeri yoktur Türk tarihinin eşi benzeri yoktur Türk kültürünün eşi benzeri yoktur Ama değersizleşen bir Türkiye vardır 5+10+8*0 gibi Şuan herkese yaranıp fayda gözetmek dışında vasfımız ne? Bizi kurtuluş savaşından çıkartan Almanlar mıydı? Halkımız mı? O zaman neden halkın menfaatleri yerine suudi arabistandan venezuela ya kadar menfaat peşindeyiz. Sizce ülkemiz bağımsız mı? Bağımsızlık sadece hukuki mi olur? Aç bir halkın güçlü yöneticileri din ve birlik hakkında ders verirken avrupa birliğine yaranmaya çalışıp daha sonra islam birliğinden söz eder mi? Önce bağımsızlık diyip ardından özür diler mi? Bugün rte yada muharrem ince yerine 5. Mehmet Reşat ile 2. Abdulhamid olsaydı reis kim olurdu? Aklımızdaki gelecek ne? Her evin bir camii olduğu ve 60 kişi kalındığı, tl yerine bor kullandığımız bir gelecek mi? Tarafcılığın, saldırganlığın, bencilliğin çekici olduğu bu ülkede islamofobiye bakış açısı ne? Azda olsa düşünmeye başladınızmı? Bu ne demek istiyor diye

  A. Y.A. Y.2 aylar önce
 • sabah dövizcinin önünden geçtim içerisi tıklım tıklımdı özellikle kapının önünden içeriyi 10 dk kestim bir tane bile dolar bozduran görmedim herkes kıran kırana dolar alıyordu

  Ertan TokerErtan Toker2 aylar önce
 • hocam şu arkadaki kedileri az öne götürün de onlara da bakalım

  Oğuzhan Alpagu ÜnalOğuzhan Alpagu Ünal2 aylar önce
 • *Dünyayı WASP(WHİTE ANGLO SAKSON PROTESTAN) lı evanjelik ruh hastalar yönetiyor*

  efe kongo kanamalı ateşiefe kongo kanamalı ateşi2 aylar önce
 • DENİZ KIZI buna güzel bir cevap verdi, Ekonomi büyürse patlar mı? ya da Piyasa ekonomileri, Görünmez El, Talep ve Arz dengesi, İkame ve Tamamlayıcı Mal örnekleri, Keynesyen ve Klasik ekonomi hakkındaki görüşleri...

  Deniz KızıDeniz Kızı2 aylar önce
 • BUNLAR BU ABDESTLE ÇOK NAMAZ KILAR BOŞUNA UĞRAŞMA DAHA ÖNÜMÜDE 4.5 YIL VAR SANA GÖRE ŞUAN KREDİLER DÜŞMÜŞTÜ FALAN FİLAN .....DOLARLAR ELDE PATLADI GEREKİRSE S400LER DEPOYA KONAR.......

  ERGİN AKGÜLERGİN AKGÜL2 aylar önce
 • öngörüler absürd olmuş

  Ayşe KavasAyşe Kavas2 aylar önce
 • Çok gereksiz bir video olmuş. Yakışmamış. Sırf bu yüzden yeni çıkan kitabını almayacağım Atilla Yeşilada'nın. 😁 yahu islamofobi artık kendi ülkemizde bile var. Ikiyuzlu dindar geçinen müşrikler o kadar çoğaldı ki hepsinden korkar çekinir olduk. Yani ekonomist olarak islamofobiden endişe edeceğine ülkenin eğitim sisteminden endişe et. Ülkeyi kalkındıracak mühendisler veya dil bilen kalifiye gençler imam hatipler den mi çıkacak???

  Seth DavenportSeth Davenport2 aylar önce
 • Ortaçağı kapatamadık demekki. Birinci ve ikinci dünya savaşı sonrasında dünya daha ekonomik ve teknolojik geleceğe yönelecek diye bekleniyordu ama hâlâ ortaçağ din kavgalarına giriyoruz.

  HappyHappy2 aylar önce
 • Evet islamofobi insanlari öldürmeye kadar gidiyorsa zararlıdır ama bizim ülkemiz ne cektiyse din yüzünden cekti.Cahil halk hala dinle uyutuluyor.Bence bu ülke dinle arasini biraz gevşetse hic de fena olmaz.Çünkü bu ahlaksiz dindarlik yüzünden ben de dahil pek cok kisi dinden soğudu artik

  Sezin DemirSezin Demir2 aylar önce
 • mart ayının geldiğini yeni farkettim. kediler.... dünya devleri gibi boğuşup duruyorlar.

  Erhan ÖnalErhan Önal2 aylar önce
 • 1:30 * - *

  Özden Aydın'ın AskeriÖzden Aydın'ın Askeri2 aylar önce
 • Şu uzun zaman evvel bahsettiğiniz "ödemeler dengesindeki patlama" ne zaman gerçekleşecek? Fazla verecek gibi duruyor da..

  saman odunsaman odun2 aylar önce
 • Abi ben bir ateist olarak her türlü terör saldırısına karşıyım, normal olan her insanın yapacağı gibi. Fakat tüm dünya özgürleşme ve ekonomide liberalleşme yolunda ilerlerken müslüman ülkelerin padişah saltanat şeriat kafasından çıkamadığını görüyorum ( maalesef burada da büyük bir kesim var öyle, en az %30-40). Bu durumda kimseyi hedef gosteremeyiz kendimize saygimiz yokken disaridan saygi bekleyemeyiz. Atatürk'ün emanetine iyi sahip çıksaydık ne sen korkardın abi ne de ben. Çok yazık bize

  Keyfçi GergedanKeyfçi Gergedan2 aylar önce
 • Ölenlere isyan edip onların öldürüldügü ülkelerle en büyük ticareti yapan ülkeleriz ne yazıkki.

  cılgın siyasetcicılgın siyasetci2 aylar önce
 • Siz ne kadar "biz onlardan da değiliz bunlardan da değiliz, terörün her türlüsüne karşıyız" deseniz de, tarih okuyan herkes bilir ki var olan her düzen kaostan doğdu, bütün legal kurumlar yola zorba aşiret düzenleri veya teokratik yapılar olarak çıktı. Burada "illegalite" değerli ve sorun çözücü bir teşhis değildir. Hiç kimse, tüm aidiyetlerin ötesine ve üstüne kaçamaz. Aidiyetlerin var olmadığı bir gerçeklik yoktur. İnsanlar ya direnirler, ya da asimile olurlar. Başat kültür/kimlik ya başatlığından vaz geçip müze objesine dönüşür, veya asimile eder. Bunun ortası bir çözüm bulunamaz. Ulus devlet, ulusu önceler. İstisnaları olsa da genel kural budur. Dolayısıyla uluslar, kimliklerini, kendilerini ilk kez bir araya getirip yönetmiş, ortak bir üst kültür sağlamış olan merkezi krallıklardan ve hanedanlardan devraldılar. Bu üstünde yaşadıkları toprakların kendilerine ait olduğu iddiasına sahip rakip topluluklara karşı öne sürebilecekleri kadimlik ve meşruiyet iddiasına mesnet teşkil etti. O yüzden "Türklük 1923'te başladı" demiyoruz da Anadolu 1000 yıldır Türk ülkesidir diyoruz. İddiamız, otoritesini TBMM'ye devrettiğimiz ve tarihte bu topraklar üzerinde hüküm süren bir hanedanla ortak olduğumuz Türk kimliğine dayanıyor. Şimdi, bu hanedanın meşru egemenlik tezi, ülkeyi birleştirip belli bir kültürel birlik sağlamak için dayandığı örfi temel, bir sürü alt kimlik ve alt kültürü, modern bir üst kültür altına topladığı kimlik, Devletlilik = Türklük = Osmanlılık = Sünnilik = İslam olarak formülize edilebilir. Bir zamanlar, orijinal halinde daha heterodoks bir yapı arz etse de, ulus olma iddiasını öne sürer duruma geldiğinde, bu iddianın sahibi olan kesimin kültürel formasyonu buydu, 16.Yüzyıl'dan itibaren bir kültürel türdeşlik sağlamayı başarmıştı, ve bu türdeşlik din kültürü ile mezhebi birlik üzerine inşa edilmişti ki, temel olarak batıdaki tüm ulusal kimlikler de aynı çağda aynı yolu izlemektedir. Eğer prototipler üzerinden değerlendirirsek, bir proto ulusu bir krallığın ulus adayı tebası, ve kültür birliğini de yöneticinin mezhebe (veya devlet tarafından onaylanan mezhepler listesine) dahil olmaya zorlayan bir asimilasyon süreci olarak görebiliriz. Bu da demektir ki tıpkı bir çok diğer ulusta (batılı uluslarda da) görüldüğü gibi, Dini/Mezhebi kimlik (İslam/Sünni) Türk politik/kültürel kimliğinin çekirdeğindedir ve bu saatten sonra ancak bireysel sekülerizasyon ile giderilebilir. Bunu yaparken ancak o kimliğin kişisel reddi, ve "dünyalılık" talebi söz konusu edilebilir. Yani Türklüğünüzü koruyarak İslam dininden vaz geçebileceğiniz dünya, ancak kişisel yaşamınız olur, kamusal alana hakim olamaz. Toplumsal olarak böyle bir çabanın karşılığı yoktur veya sonucu doğrudan asimilasyon olur. Almanya'da yaşayan ve dini temelleri zayıf bir Türk ailesi, en geç bir iki kuşak sonra artık Alman olacaktır. Buna benzer geçişler Avrupa ulusları açısından da geçerlidir ve bunun yarattığı gerilimler tarih boyunca Avrupa kıtasında yaşanan çatışmaların özünü teşkil etmiştir. 1940'lardan itibaren devletler, ikinci dünya savaşının ırkçılık ve aşırı milliyetçilik sonucu çıktığı gibi bir tespitle uzun olmasını umdukları bir döneme girdiler, ve eski devrin artık kapandığı tezi üzerine ilişkilerini yeniden bina ettiler. 1940-1980 arasında yaşayan kuşaklar hümanist prensiplere samimi biçimde bağlıydılar. Bu kuşağın son temsilcileri, tezlerinin doğruluğuna güvenerek, ve refah üreten ve artık dünya merkezde yer alan "yeni" batı kültürünün ve uygarlığının, çevre üzerindeki cezbedici etkisine, asimile edici kudretine güvenerek, 80'lerden itibaren, ekonomik ve politik sorunlarını göç serbestisi ile diğer bölgelerden insan gücü ithal ederek çözmeyi denediler. Bu hem onlara ihtiyaç duydukları iş gücünü sağlayacaktı, hem de batıda savaş öncesi başat durumda olan ırkçı/milliyetçi unsurları tamamen temizleyecek çok kültürlü ve hümanist bir ortamı destekleyerek refaha ve istikrara katkı yapacaktı. İlk başlarda da tepkiler oldu ama devletler ısrarla göçmen kabul etmeye devam ettiler. Çoğu kez bütün kültürel/dini çatışmalardan çok daha büyük bir tehtid olarak görülen komünizme karşı iş birliği göç alan ve veren ülkelerin resmi ilişkilerindeki diğer tüm sorunları ikinci plana itmekteydi ve devletler aynı ideolojik cephede yer aldığı sürece göçmenle yerel etnisite arasındaki kültürel bariyerler, politik alanda karşılık bulamıyordu. Vurgu çok kültürlülük/ortak pazar/serbest dolaşım gibi ilkeler üzerinde kaldı, ve kültürel çatışma ise bir iki kuşak içinde kendiliğinden bir entegrasyona gider diye düşünüldü. Ama bugün görüldüğü üzere durum bu değildir. Batının kolayca entegre olacağını sandığı kültürler, özellikle de kendi alternatif uygarlık paradigmasına sahip olanlar, öyle kolayca bir kaç kuşak içinde asimile olmuyordu. Hatta bazı ülkelerde bir çok sosyal ve ekonomik nedenle, batı kültürünün orijinal taşıyıcısı olan yerel etnisite kendi tarihi sürekliliği konusunda kaygı duymaya başlar hale geldi. Avrupalıların korkuya kapıldıklarında neler yaptığını, kültürlerinin çekirdeğinde ne tür bir şiddet anlayışı olduğunu hem diğer kültürlerle olan hem de kendi içlerindeki ilişkilerin tarihinden biliyoruz. Beklentim şu ki, ikinci dünya savaşı ve onu izleyen soğuk savaşın gölgesi ortadan kalktıkça, biz o tarihlerden uzaklaştıkça, ve en azından 70'lere şahit olmuş nesiller de yaşlanıp öldükçe, ortada bu cinnet halini dizginleyecek hiçbir güç kalmayacak. Durum daha da keskinleşecek. Buraya kadar şiddetin arka planı ve nedenleri üzerinde durdum. Ama sonuçlar çok daha ilginç olabilir. Temelde şiddetin onu üstün bir şekilde uygulayan kesim için bir sorun teşkil etmiyor olması beklenir. Oysa durum o kadar basit değil. Biz hangi kesim veya kimlikten olursak olalım, farkında olmamız gereken şu ki her kimlik kendi içinde alt kimlikler barındırır, ve bunların büyük bölümü, yazılı tarihlerde çoğu kez vurgu almayan bir takım mutabakatlarla kitlesel kimliğe bağlanmışlardır. Şiddet doğası gereği kendi kurallarına sahiptir, şüphe ve korku, bunu aşmak için gösterilen coşku ve kibir, bu mutabakatlara tahammül etmeyi de zorlaştırır. İşte bu nedenle şiddet sadece görünüşte hedef alınan kitleyi vurmaz, ama çok daha geniş bir insani mutabakat alanını yok eder. Biz bunu genelde "dışa yönelik bir şiddet hareketi" olarak okuruz ama bu hareketin tarihi karşılığı aynı şiddetin dönüp içeriyi de vurmasıyla gelir. Yani belli bir "dışlanmış" kimliğe yönelen şiddet dalgası, yeterince uzun süre serbest kalırsa, sonuçta kaçınılmaz olarak diğer kimliklere de yönelmeye başlayacaktır. İlk kurbanlar marjinaller, uçta ve farklı olan dolayısıyla da azınlık teşkil eden kimliklerdir. Ama bu da engellenemezse ve sistematik sürece dönüşürse, çok daha köklü çok daha eski mutabakatların da kırılmaya başladığını görürsünüz. Bugün Müslümana, yarın Yahudiye, öbür gün liberallere, sonraki gün Protestanlara veya Katoliklere...sarmal böyle büyür, büyük iç savaşlara ve hesaplaşmalara giden yol böyle açılır. Tarihte defalarca görülmüştür.

  EMRE KÖSEOĞLUEMRE KÖSEOĞLU2 aylar önce
 • niye çöp batıyı örnek alıyoruz?

  mz imz i2 aylar önce
  • batı çöp filan değil. Bizim durum bok.

   meraklimerakli2 aylar önce
 • Abi sen fetöcü olabilir misin?

  Fazil OkuyanusFazil Okuyanus2 aylar önce
 • İslamofobi, İslam düşmanlığı demek değil. İslam korkusu demek. Atilla Beyin bu kadar basit bir konuda hata yapması ilginç... Türkiye'de yaşayan bir ateist olarak, benim de İslam korkusu değil ama bıkkınılığı var, ama düşmanlığım yok. Düşmanlık ciddi bir kelime. Atilla Beyin bu sözü düzeltmesini rica ediyorum.

  Sinan ToSinan To2 aylar önce
 • Attila Amcaaaaaaaaaaa trendlere girip duruyorsun. Cok dikkat cekiyorsun.

  Mehmet KoncaMehmet Konca2 aylar önce
 • Keşke İslamcı olarak gördüğümüz bazı insanların gerçek yüzlerini görebilsek.

  ahseni takwimahseni takwim2 aylar önce
 • Arkadaki kediler gibiyiz bazılarımız. Etrafımızda olan şeylere rağmen aldırmamazlık ediyoruz. Dünyayı tek kendimiz zannediyoruz.

  ahseni takwimahseni takwim2 aylar önce
 • Şurada bilgi odaklı bir konuşma var Allah aşkına buraya doluşup cahil cahik islam düşmanlığı yapmayın. Azıcık araştırın be kardeşim.

  İnsiyakİnsiyak2 aylar önce
 • Kimseyi elestirmiyorum kendim bu konuda neredeyim, egitim icin ne kadar calisiyorum?

  ahmet bktsahmet bkts2 aylar önce
 • Elinize ağzınıza sağlık. Bir ara fondaki sevimli canavarları da yakından görmek isteriz. Saygılar...

  ilker mericilker meric2 aylar önce
 • Dolar sabitlendi ve sizin icin olumlu olmadi. Wrbmoney uzerinden tr bankalarina para cektiginizde 5.72 den kur baz alinip paranız tl ye cevriliyor. Bunu arastirmanizi tavsiye ederim.

  Karman çormanKarman çorman2 aylar önce
 • BU TARİHİ OLAYDA ZELLANDALILAR YARDIMA KOŞTU BUNU DA GÖRÜN.... bir kliseye yapılsaydı...yardım edene çicek bırakana hain terörist denirdi...müslümanların bu ayrımcı bakışını görün...mısırdaki kliseye yapılan saldırılarda kim yardım yaptı kim yürüyüş düzenledi

  vahap yılmazvahap yılmaz2 aylar önce
 • Türkiye laiktir.

  Emin B.Emin B.2 aylar önce
 • Bati normlarindan bazilari Poset parali Öpüşme yasağı var Zorla asi yapilmaz, aydinlatilmis onam öncelikli Icki satışında kota var Sokakta sigara yasak.. Ee bunlar icin ulkemizde ayaklanma cikiyor, bizim islami korumamiz bati adini alınca medeni mi oluyor.

  Zeynep yZeynep y2 aylar önce
 • Hollandadaki olaylar hakkında video yapacakmısınız?Müslümanlar gayrimüslimleri öldürdüğünde hiçkimsenin umrunda olmuyor ama bunu gayrimüslim biri müslümana yapınca herkes ağlamaya başlıyot hemen.

  Veganism ForeverVeganism Forever2 aylar önce
 • Muslumanlarin demokratiklesememesi degil, bati somurgesi ve polis devletler altinda ezilen musl, zimni dogululardan goc var. Zira dunya ulkeleri somurgede,buyrun dolarsiz ihrac ithal etmesi!

  Zeynep yZeynep y2 aylar önce
 • dunyanin bok cukuru oldugu bu olayla tekrar hatirlandi.

  knox sanalikaknox sanalika2 aylar önce
 • eeee

  tttt2 aylar önce
 • Tanrı müslüman, hristiyan, yahudi farketmez iyi insanların hepsini korusun. Fakat biz islamdan kurtulmadıkça kurtuluş yolumuz yok gibi duruyor

  Melisa D.Melisa D.2 aylar önce
 • Islam ulkeleri ile digerleri arasinda kultur farki cok fazla. Bati giderek dinden uzaklasirken din savasindan bahsetmek ne kadar dogru? Kapitalizmin cikar savaslari bence bati ulkeleri calisarak musluman ulkeler ise uretmeden hazir yiyerek cikar saglamak istiyorlar. Ilk sorun tembelliktir. Kadin ve erkegin birbirinden bu kadar uzak yasadigi toplumlarda ilerleme olmaz demokrasi yoksa ilerleme olmuyor. Iktidarin reform sozlerine kanmayin 17 yildir soylediklerinden hangisi dogru cikti bunlarin?

  Merdo TabogluMerdo Taboglu2 aylar önce
 • iyiki varsınız.

  Mehmet BakırMehmet Bakır2 aylar önce
 • Atilla bey, cok guzel bir video yapmissiniz, tesekkur ederim, ancak sunu da kesinlikle konusup, halletmeliyiz, o da sudur : Ben de bir musluman olarak soruyorum, islam bir din midir, yoksa bugun Turkiye'deki AKP/Tayyip Erdogan'in uygulamak istedigi gibi ayni zamanda siyasi bir yonetim bicimimidir ? Biliyorum, butun O ve O'nun gibiler bana ve benim gibi dusunenlere kafir diyeceklerdir, ama esas mesele bu sorumda yatiyor. Turkiye ve butun musluman ulkeler bu soruya acikca cevap vermeli ve ona gore de davranmalidirlar. Biz samimi olarak bu soruyu cevaplamaliyiz, islam hem din, hem de bir siyasi yonem bicimi olamaz, muslumanlar ikisinden birini secmek zorundadirlar.

  Arslan ErmerakArslan Ermerak2 aylar önce
 • Türkiye çoğunluğu Müslüman olan laik bir ülkedir desek daha doğru olurdu.

  Ay NineAy Nine2 aylar önce
 • İslam veya herhangi bir bedevi sami dini tamamen gelişime kapalı diğer renklerin yokedilmesini emreden küçük çocuklarını bile Allah askeri gibi yetiştirme kültürüne sahip istilacı çatışmacı ve savasci felsefelerdir...neden sasiriyorsunuz IŞİD'e veya Zelandalı hristiyan teröriste veya Yahudiye...Hepsi aynı...Daha bizim reis yeni dedi haçlılar gelsin kanında bogariz diye:):) dalgamisiniz dumenmi... 40 kişiyi camide öldürürsün terörist derler ama ordularla şehir bombalarsan milyonlarca insan oldrrsen savaş derler ... Dünyadaki insanların %95 i terörist zaten....Normal durumlar bunlar...Her zaman olacak...

  tuna tunaytuna tunay2 aylar önce
 • Dünyada dini toplumsal bir olgu kültür yapı siyası renk olarak gören hıristiyan ve müslüman kitleler var. Yanlış da değil olabilir hayata o çevreden bakabilir insanlar. Ama problem 21 yüzyılda sadece bu çerçeveden yaşamı tanımlamak . 21 yüzyıl karmaşık kitlelerin bir biri içinde yaşadığı yaşamak zorunda olduğu bir zaman dilimi . bundan hiç bir ülke kaçamaz kaçamadı . Bakın avrupaya Amerikaya Türkiyeye her çeşit insan her yerde . Londra belediye başkanı boris johnson baba tarafı dedesi ali kemal . Önemli olan laik , bağımsız hukuk , ve özgür tartışma ortamı olan demokratik hür bir medyanın olduğu yapılarda kurulan sosyal yaşamlar . medeniyeti insanlığın tümünün ortak paydası olarak görmek doğruları bir daha amerikayı keşfetmemek için çekinmeden almalı ve yanlışlarıda uzaklaştırmalıyız. Batı işte bunu yapabiliyor . hemde taa rönasanstan beri. Yeni zelanda şu anda kendi yöneticilerini siyasilerini yargılamaya başladı haberiniz varmıydı neden önleyemediniz bu vahşeti diye. Savcıları medyası suçlu peşinde .Bu dünyada 21 . yüzyılda yaşayıp da kendi dünyamıza entegre olmamak gibi bir sorunumuz var.

  Cahit UstundagCahit Ustundag2 aylar önce
 • İslam terör dinidir. İsmana inanan her suçu işlemeye meğillidir.

  Mehmet CanMehmet Can2 aylar önce
 • Huntington aynı zamanda saray danışmanıydı, kendisine bilim adamı yerine politikacı(!) demek daha doğru olur. Kendisi gerçekleştirmesi üzerinde etkisi olan bi kehanet yazdı. Yoksa Iranla Suudi Arabistani Türkiye yi; Brezilyayla Meksikayı, Norveçle yunanistanı aynı konjonktürde incelemek Türkiye Arap ülkesidir demeye benzer. Rezil bir teoridir. Yeni zelandadaki saldırıyı bu teori çerçevesinde değerlendirmek, bunu Batı-Islam savaşına örnek göstermek, en başta yeni zelandadaki demokrat çoğunluğa haksızlıktır. Prim vermeyiniz.

  KurKuz YılmazKurKuz Yılmaz2 aylar önce
 • Atilla bey öncelikle çok teşekkür ederim, yalnız Uygurlu değil de Doğu Türkistanlı Türkler diye hitap ederseniz çok daha doğru ve yerinde olacaktır. Doğu Türkistan konusundaki haklı çıkışlarınız bizi çok sevindirdi.

  Nureddin ÖGDÜLMİŞ AyniddinoğliNureddin ÖGDÜLMİŞ Ayniddinoğli2 aylar önce
 • Belki farklı görüşlerdeyiz ama öyle objektif ve bilgiye dayalı konuşuyorsunuz ki, sizleri izlemek keyif veriyor. İslamofobi'nin olmadığı gibi bir cahil tutumdan çok uzak ve gerçekten bu varlığı kabul eden yaklaşımınıza ise %100 katılmaktayım. İki senaryonuzdan maalesef kötü olanının ilerleyeceğini düşünüyorum ama müslüman toplumun o kadar zayıf ve geride kalacağına inanmıyorum. Özellikle Uzakdoğu ve Rusya ile barışı sağlayacak bir müslüman bloğu, gelecekte zayıflayacak Amerika ve Avrupa toplumuna karşı ekonomik zaferler kazanabilir.

  Raşit SalarRaşit Salar2 aylar önce
 • Dolar tahminin tutmadı başkan :)

  Deeplord 34Deeplord 342 aylar önce
 • Yanniz minikler çok tatli :)

  ebezginebezgin2 aylar önce
 • ciddi anlamda üzgün gördüm sizi.sanırım haberlerde hep insanın doğası gereği ölüm ve hastalık haberleri ala ala ölümü ve terörü normalleştirmeye başladık.

  yağız doyranyağız doyran2 aylar önce
 • Ahh Hocam ahh.. Ahh Atilla Hoca. Şimdi zırvaladın biraz. Bu din konusuna girmen doğru değil; çünkü bu konuda bilgisizsin. Mitoloji-dinler tarihi bilginiz olmadan bu konulara girmişsiniz :))) Ben de bir iktisatçı olarak, ekonomi konularında söylemlerinizin çoğuna katılıyorum.Ancak bu din konusu o kadar basit değil. İslamofobi vs.vs.. falan filan yakıştırma. Bunları geç Hocam. Sadete gel. İslam dediğin zırva, terör dinidir. Açık net. Kolayca da ana kaynağı kuran'dan ve günümüz dünyası uygulamalarından kolayca bunu ispatlarım. Hristiyanlık , geçmişin terör diniydi. Şu an ise bunu İslam devraldı. Günümüzün terör dini de islam. Çok fazla ömrü de kalmadı. Siz de gerçek-islam-bu-değilcilik falan oynamaya kalkmayın sakın. Tarih herkesi yazıyor.

  AteistAteist2 aylar önce
 • Hocam dolar elimizde patladı gene

  FATİH DemirbilekFATİH Demirbilek2 aylar önce
 • Batı medeniyeti nedense zenginliğini doğu medeniyetlerini sömürerek elde eden bir yapay kültür bence İslam ve diğer medeniyetleri bir kenara bırakarak kendi sosyoekonomik tavrımızı koymamız gerekiyor

  uğur köseoğluuğur köseoğlu2 aylar önce
 • trajikomik bir video insan tam üzülüyor derken bir gülmek geliyor sebep pisiler çatışması :)))

  Şamak Özgün TaşdemirŞamak Özgün Taşdemir2 aylar önce
 • Hocam egri oturup dogru konusmak gerekirse , bulundugum ulkede turk ve muslumanlarla is yapmak istemiyorum. Etik ve ahlak konusunda ciddi sikintilari var. Hak yemeyi bir hak olarak goruyorlar ve 70 yildir entegre olamamislar. Diger musluman toplumlara gelince onlar daha kotu durumda. Tr de dahi b nedir diyeceginiz davranislarda bulunduklariw gibi sistemin aciklarini bulup zenginlesme araci olarak kullaniyorlar.

  Mesut KoçyiğitMesut Koçyiğit2 aylar önce
 • Kendimizi kandirmayalim. Asla demokrasinin insan haklarinin evrensel insani degerlerin temel hak ve ozgurluklerin oldugu bir ulke olamayacagiz.Dolayisiyla rahat 100 yil, refah, huzur, ozgurluk bize uzak Islam=seriattir, Seriatta evrensel degerlerin tam zitti, demokrasinin insan haklarinin temel hak ve ozgurluklerin tam zittidir.Islamda seriat disi seylere tagut denir Hizla islamlasan bir ulkeyiz, tarikat-cemaat yurtlarinda dayakla siddetle cinsel istismarlarla yetisen sayilari hixla artan milynlarca cocuk-genc var, yine bu tarikatlara cemaatlere uye sayisiz insan var, ulkenin yarisi (ki bu oran beyin gocunden dahada artiyor) demokrasye ataturke cumhuriyete dusman, seriat isteyen ortadogu ulkesi olmayi savunan bir halde Sizce bu insanlarin yogun oldugu, bu insanlarin iradesinin hakim oldugu bir ulkede gelismek ilerlemek sorgulamak elestirmek mumkun mu? Eski, umut vaadeden turkiye oldu Uzgunum ama basardiklari cok acik Son olarak islamofobi siddet ve teror gib seylere sebeb olmadikca kesinlikle demokrasi icin insan haklari icin bir ihtiyactir, savunmadir, zorunluluktur.Iktidar olamamis islama ilimli islam, yonetimi eline almis islama radikal islam denir.Siddeti teroru yeni zelandadaki olayi savunmuyorum ama islamofobi seriat ile ezilmek mahvolmak istemeyen, demokrasiden insan haklarindan yana olan her insanin her toplumun kendini savunmasi icin gerekli diye dusunuyorum

  Enes TEMETNOSCEEnes TEMETNOSCE2 aylar önce
 • Laneti Olsun Pislami :D

  Lord DracoLord Draco2 aylar önce
 • 8:05 dk saniye :)

  Alex_fb .33Alex_fb .332 aylar önce
 • 50 kişi oldu Hollanda saldırısıyla güzelce örttüler

  Muhammet Şadan KuzgunMuhammet Şadan Kuzgun2 aylar önce
 • 8:00 kedi ortalığın amına koydu abi

  mert aslanmert aslan2 aylar önce
 • adam hergün dolar mı anlatcak amk , bugünde böyle olsun amın oğulları , adamı eleştirmeyin

  mert aslanmert aslan2 aylar önce
 • kedilerden dolayı dikkatim dağıldı

  Doruk KavrazDoruk Kavraz2 aylar önce
 • Yapmamiz gereken tek sey calismak ve uretmek. Yoksa baska ulkelerin uydusu oluruz. Kimseye guvenmemek lazim.

  yankees gohomeyankees gohome2 aylar önce
 • ATİLLA BABAEKONOMİNİN BABASI TİCARETTE DİL DİN IRK OLMAZ ÜZME KENDİNİ HERKES KAZANCINA BAKAR ...........

  ERGİN AKGÜLERGİN AKGÜL2 aylar önce
 • TYZ yakında çıkacak herkesi kontrol altına almasını bekliyorum. Ve tüm nükleer silahların kullanılmasına sebep olacak.

  Bilgili BilgisizBilgili Bilgisiz2 aylar önce
 • Emeğinize sağlık hocam

  Murat ElgeniMurat Elgeni2 aylar önce
 • Teşekkürler üstad

  mehmet dayanmehmet dayan2 aylar önce
 • Atilla Bey,Dolar hakkında yapmış olduğunuz kehanet tutmadi galiba. Lütfen bu tarz tahminlerde bulunurken sizi ciddiye alanları ve ona göre hareket edenleri düşünün .

  Seyhmus ALSeyhmus AL2 aylar önce
 • Seçim bitse de şu bela reklamlardan kurtulsak

  KEMAL KAYAKEMAL KAYA2 aylar önce
  • Firefox kullan, ublock ekle ve bütün bu saçma ilanlardan kurtul...

   Sinan ToSinan To2 aylar önce
 • Hocam nur gelmiş yine.

  KEMAL KAYAKEMAL KAYA2 aylar önce
 • Araplar israil uşaklığı yaptığı sürece müslümanlar bu dünyada huzur bulamayacaklardır.

  by hepsibiryalanby hepsibiryalan2 aylar önce
 • 01:00 kedidir kedi..

  Ma SaMa Sa2 aylar önce
 • Ne kadar reddetseniz de baya baya popülist konusuyorsunuz.Sırf müslüman çoğunluk var diye Türkiye müslüman bir ülke müslüman kalacak diyorsunuz.Halbukı Türkiye müslüman falan değil her fakir doğan otomatikman müslüman oluyor peçe takma ozgurlugu ve kapanma ozgurlugundede aslında kısmen bır haklılık payı var kımse bunun ıcın can atmıyor cunku musluman ve fakır cahıl (egıtım alma fırsatı olmamıs) bır aılede dogan kadın kapanmak zorunda yoksa ahlaksız olur eger orta hallı musluman bır aıle ıse sekuler hayat yasayıp muslumancılık oynuyorsa kapanmasada buyuk problem degıldır bugun buyuk sehırlerde oldugu gıbı ben bunu gorup yasayıp tecrube etmıs bırı olarak soyluyorum aynı zamanda ben musluman falan degılım ama ben bunu soyleyınce cevreme dınımı satmıs serevsız ahlaksız oluyorum halbukı ben sırf orta hallı musluman bır aılede dogdum dıye boyle olmak zorunda degılım yanı uzun lafın kısası bız musluman ulkeyız lafından vazgecılmesı gerekıyor hem musluman ulkeyım hem laık ulkeyım denemez

  DinçerDinçer2 aylar önce
 • abi kurgunu kim yapıyorsa biraz da color yapsın. bu ne ya

  Alper Tunga ÇetinkayaAlper Tunga Çetinkaya2 aylar önce
 • İzliyorum ama bu kadar boş bir paylaşımınız olmadı. sorry ... din iman inanç işlerine girmesen daha iyi olur.

  zrank fappazrank fappa2 aylar önce
  • zrank fappa aynen, yarısında bıraktım.

   noirenoire2 aylar önce
Atilla Yeşilada | İslamofobi ve Ekonomik Geleceğimiz