Kim ulan bu Billy Bauer (!) Black Mirror S05E02

Billy Bauer. Bu ismi ilk kez geçen yılın sonunda yayımlanan Black Mirror dizisinin interaktif bölümü “Bandersnatch”de görmüştük. Dizinin yarattığı “Kara Ayna” evrenindeki hayali UKN televizyon kanalının altındaki bant mesajlarda...
Geçen hafta 5. Sezon yayımlandı ve bu isim ikinci bölümde tekrar karşımıza çıktı. Bölümü izlemeyenler şimdi gidip izleyebilir, çünkü bu videoda epeyce bir ayrıntıya gireceğim; sürprizler, spoilerlar konusunda hassas olanları uyarmak isterim. Tabi izlemek istemeyenler de olabilir. Onlar için de kısa bir özet geçeceğim. Amacım sadece bu videoyu izlemek için vakit ayıranların o vaktini en iyi şekilde değerlendirmek. Zaten dizinin bu bölümünün ana fikirlerinden biri bu. Vaktimizi bir şeyler izleyerek geçiriyoruz ama baktığımız şeyi göremiyoruz. İşitiyoruz ama duyamıyoruz. Hayatlarımızı ziyan ediyoruz.
İronik olan şey ne biliyor musunuz? Yabancı film ve dizi eleştirmenlerinin çoğunun en beğenmediği bölüm olmuş. Çok sığ bulmuşlar. Oysa onların eleştirilerini okuduğumda tam da bu bölümde verilen az önceki mesajları anlayamadıklarını gördüm. Yani eleştirdikleri şeyin eleştirdiği şey haline gelmişler.
Neyse... Ben sizi daha fazla merakta bırakmayıp bölümün konusu hakkında kısa bir özet geçeyim.
Christopher, kısaca Chris, yani baş karakterimiz Uber benzeri bir uygulama yardımıyla şoförlük yapıyor. Onu tanımaya çalışırken kendisini bir grup terapisinde görüyoruz. Orada bir anne 18 ay önce kızının intihar ettiğini söylüyor. Chris bu kadınla biraz yakınlaşınca fark ediyor ki bu acılı anne her gün kızının Persona hesabına giriş yapmaya çalışıyor. Belki onun neden intihar ettiğini anlarım diye...
İlk sosyal mesajımız burada geliyor. Persona hayali bir sosyal medya mecrası. Ama hemen her gün gerçek sosyal medyada maruz kaldıkları şeyler, hatta bir takım oyunlar nedeniyle intihar eden çocukların, gençlerin haberlerini duyuyoruz. Persona, kızın annesine onun siteye giriş şifresini vermediği için anne her gün aklına gelen 3 parolayla kızının hesabına girmeyi deniyor.
Bu bizim yan konumuz. Asıl hikaye başka bir sosyal medya şirketiyle ilgili: Smithereen. Chris hemen her gün bu şirketin yakınlarında taksicilik yapıyor. Bir gün aracıyla o şirkette çalışan Jaden'i arabasına alıyor ve havaalanına gitmeye çalışan bu kişiyi silah zoruyla kaçırıyor. Çünkü sosyal medya şirketinin üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu zannediyor. Oysa onun sadece bir stajyer olduğunu öğrenince öfkeden çılgına dönüyor ve başına bir çuval geçirerek başka bir arabayla onu bilinmeyen bir yere doğru sürüklemeye devam ediyor. Yolda bu aracı görüp şüphelenen polisler tarafından takip ediliyor ve kısa bir kovalamacanın ardından nihayet bir tarlanın ortasında durduruluyor.
Peki Chris’in derdi ne? Neden böyle bir kaçırma eylemine kalkışmış? Billy Bauer’la konuşabilmek için. Kaçırdığı kişinin çalıştığı sosyal medya şirketi Smithereen'ın kurucusu ve başkanı olan Billy Bauer. Tek derdi buymuş! Billy Bauer’e ulaşmak.
~
Videonun tam metni ve kullandığım kaynaklar web sitemde:
barisozcan.com/kim-ulan-bu-billy-bauer-black-mirror-s05e02
~
TÜM VİDEOLAR ► bit.ly/barisozcanvideolar
Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
Altyazı eklemek için ► trvision.net/nameof-timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
~
twitter.com/BarisOzcan
facebook.com/BarisOzcan
instagram.com/BarisOzcan
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

Herunterladen

görünümler
835,014

YORUMLAR

 • Gerekeni yaptım silinmesi gerekenleri sildim görev tamam kardeşim 👍🙂💕zaten girmiyorum komple iptal

  Reyhan KesginReyhan Kesgin3 saatler önce
 • Forgetting is difficult. remembering is worse.

  Alas kardanAlas kardanGün önce
 • Bu alemde iyi ki Barış Özcan var. Var ol! (!)

  şengüler yeşilşengüler yeşilGün önce
 • Bariş bey, hazırladığınız her video-ya tek tek sıkılmadan bakıyorum ve beğeniyorum. Videolar, konular ve bize katdıklarınız muhteşem. Bunun için size teşekkü ediyorum. Konuyla alakası yok ama. Size kullandğınız gözlükle alakalı bir mesaj atmıştım. Cevaplamadınız. Mumkunse bu videoa kullandığınız gözlüyün modelini söyleyin. Muhteşem ötesi bir gözlük! Amma bir türlü bulamıyorum. Lütfen belki bunla alakalı bir videoda hazırlaya bilirsiniz. Amma sizden ricam bu gözlükle alakalı bir cevap verin.

  Jalal MirzazadaJalal Mirzazada2 gün önce
 • Yapıyorsun bu işi enişte

  Burak İnalBurak İnal3 gün önce
 • şu youtube'da sende olmasan barış abim ne izleyecektik yıllardır videoları izliyorum ilk defa yorum yapıyorum allah razı oldun senden

  Bekir YılmazBekir Yılmaz3 gün önce
 • 0:08 aklıma Sherlock Holmes bbc den Jim Moriarty geldi ;(:

  Delena's BloodDelena's Blood4 gün önce
 • Barış bey tebrik ediyorum sizi, çalıştığınız bir ekip varmı? Yoksa tüm bu çalışmaları kendi basiniza mi yapiyorsunuz? Ki bu ihtimal beni kendimden soğumaya sebep olabilir!😏

  hacer demirhanhacer demirhan5 gün önce
 • Seni bu yüzden çok seviyorum. Aslında herkesin bilebileceği şeyleri altını çizmiş kitabını bize uzatarak diyorsun ki “bak zaten aynı şeyden bahsediyoruz”

  Zeliha ToğtayZeliha Toğtay7 gün önce
 • Efsane yorum bir tek ben anlayan değilmişim bunu sizden duymak iyi oldu görmediğim noktalarda varmış

  ebubekir &ebubekir &10 gün önce
 • bu videoyu izlerken herhangi bir detayı kaçırmamak için gözümü telefondan ayıramamam gerçeği...

  theshadow 2894theshadow 289410 gün önce
 • SENİ NERDEN TAKİP ETCEZ O ZAMAN BARIŞ APİ

  ÇaçaçooÇaçaçoo12 gün önce
 • Alttan mesajıda aldık 😊😊(BO)

  Kadir PALAKadir PALA14 gün önce
 • Söze alay etme, hafife alma, küçümseme, inanmama, kinaye anlamları katmak için Ünlem işaretiyle birlikte kullanılır: İsteseymiş bu kitabı bir günde bitirirmiş (!) ama ne yazık ki vakti yokmuş.

  Yasin DilsizYasin Dilsiz17 gün önce
 • abi çok sinirli gördüm seni biraz abartmış olabilir misin

  fatih yonucuoğlufatih yonucuoğlu17 gün önce
 • hacı sıktıya bu ulanlı mulanlı başlıklar

  KrallKrall18 gün önce
 • (!) .

  Utku TuranUtku Turan20 gün önce
 • bizimde ercüment çözerimiz var

  H.Ahmet kaynakH.Ahmet kaynak20 gün önce
 • Silahlı saldırgan etkisiz hale getirildi mi sonunda anlamadım elleri kırılsın

  normalemrenormalemre20 gün önce
 • Ve bu videoyu izlerkende elimizdeler

  Merhaba ByMerhaba By20 gün önce
 • Valla okadar namaz niyazdayız ama şu iddadan kurtulamadım. Benim Billy Bauer'im ''Hadi iddaa oyna!'' , ''Bu kuponu kesin tutturacaksın!'' diye diye gidiyor... Zamanım da gidiyor ama en çok giden ise para idi. Yani artık Billy Bauer'i dinlemicem. Teşekkürler Barış abi. Bahis oynamayı bıraktım şuan itibariyle. Yemin ederim.

  Sneaky Massacre TRSneaky Massacre TR21 gün önce
 • Efsane

  Swarthy BoySwarthy Boy22 gün önce
 • TRvision da bırakalım mı ? bildirim geliyor yeni video yüklediğinde abi

  Tony MontanaTony Montana26 gün önce
 • Çok dogru

  Saliha AkınSaliha Akın27 gün önce
 • Taşak geçmiyorum mu?

  Ilkin AbdullaIlkin Abdulla27 gün önce
 • Mükemmel

  gül çelikgül çelikAylar önce
 • Ne mükemmel bir düşünce ile anlatilmis dünya gerçeği herkes senin gibi düşünse şu an dünya gerçekten yaşanacak bir yer olacak .

  Demirci AilesiDemirci AilesiAylar önce
 • Lütfen DEVILMAN CRYBABY izle. Çok derin düşüncelerin olabileceğini düşümüyorum

  yo mamayo mamaAylar önce
 • Barış abi son üç yılımda sosyal medya hayatımdan çok şeyi alıp götürdü. Geri gelmeyecek şeyleri. Zamanım var hala gencim ama gidenleri geri getirmek için zamanda faydasız. Ama geçen sene başında ben kendimi kurtardım neyse ki. Ve bu güzel videon ile Billy Bauer ülkemizde bir yumruk daha yemiş oldu. Tabii umarım bu yorumu okuryorsan vaktinden çalmıyorumdur. Billy belki rakipsiz sanıyor kendini ama damla damla uyanışlar akarsu yataklarını süslüyor. Ufak ufak direnişler yarın kocaman bir okyanusa doğru... " Ey Billy Bauer sen kimsin ya? " ( Barış Özcan )

  Shina MashiroShina MashiroAylar önce
 • 12:50muzik ismi ne

  Ровлвддвжвж РвллвдажвжДыюыюювРовлвддвжвж РвллвдажвжДыюыюювAylar önce
 • Bu adamın instagram hesabı var mı bi bakın.. Bana hesap açtırmayın şimdi.

  Sevban YaylaSevban YaylaAylar önce
 • Ve black mirror izlemeye başlarım.

  yağmur Bozayyağmur BozayAylar önce
 • "Canının isteklerini kendisine ilâh (yönetici) edineni gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın?" Furkan, 43. Bu durumda Billy Bauer, sana gerekli olup olmadığını sorgulatmadan istediği zaman, istediği yerde, istediği araçla bir ilâh gibi herşeyi yaptıran canının istekleridir. Bölüm sonunda özet cümle gibi. Artık canının isteklerinden vazgeçip gerekliliği yaşama zamanı...

  ikram bederikram bederAylar önce
 • Barış Özcan, Billy Bauer'in repliğinin bir bölümünü kendisi seslendirerek aslında üstü kapalı günah çıkartıyor olabilir mi? "Tüm platformumuz (TRvision kanalım), yemin ederim ki, başlangıçta farklıydı. Ne bileyim, sanki, bambaşka bir şeye dönüştü. Bu noktaya adım adım geldi. Bana dediler ki: 'Optimize etmeyi sürdümelisin Bill (Barış), insanlar ellerinden bırakmamalı (sürekli seni izlemeli)". Barış Özcan aslında bize "Lütfen benim yaptığım her şeyi beğenmeyin, eleştirel bakın ve seçici olun. Beni 'çoğunluğa hitap edip çok izlenen youtuber' yapmayın, 'azınlığa hitap eden ama kaliteli işler yapan youtuber' olarak kalmama müsade edin!" demek istiyor olabilir mi orada? Alın size "Black Mirror" senaryosu. :)

  Emrah BoztepeEmrah BoztepeAylar önce
 • Ben galiba 3.sezondayken bu video geldi, özellikle bekledim, "sonra izle" listeme ekledim. Bugün bölümü izledim, sonra bu videoya geldim. Gerçekten müthiş analizlerle anlatmışsınız. Bazen algılar kapalı izliyoruz dizileri. Sırf bölümleri, sezonları tüketebilmek için.

  Cantürk AktaşCantürk AktaşAylar önce
 • En son telefona bildirim gelip, bakmadan bitirseydi

  Baymyrat AtayevBaymyrat AtayevAylar önce
 • Dizinin o bolumunu izledikten sonra facebooku (telefondan silemedigim icin) devre disi biraktim instayi sildim daha once twitteri bir sure sonra sildim ve teknolojinin yuzde 60indan kendimi uzaklastirdim artik sadece vazi bilgi videolari ve dizi izliyrum ve bu cidden eski hayatima gore daha iyi zamanimi daha iyi kullanabiliyorum yani size de oneririm

  türk kahvesi itürk kahvesi iAylar önce
 • Yine harika bir video ...

  EYYÜP DEMİRCANEYYÜP DEMİRCANAylar önce
 • ALLAH RAZI OLSUN KIRAL ABİM

  eşrefi mahlukateşrefi mahlukatAylar önce
 • erol egemen bunu beğenmedi

  Mert TüfekçiMert TüfekçiAylar önce
 • barış özcan inşallah bu yorumumu okursun. iyice saçmalamaya başladın çünkü, seni takipten çıkıyorum. aptallara hitap eden birisi her zaman karşısında büyük bir kitle bulur. tek etkileyici yanın ses tonun sanırım. sadece kendin akıllı sanıyorsun sanırım. yazacak çok şey var ama neyse ben artık bıraktım seni.

  Caner ErmişerCaner ErmişerAylar önce
 • Haklısın...

  Gülnur SönmezGülnur SönmezAylar önce
 • sen nasil telif ihtarı almıyorsun bu dizi görüntülerinden üstad ?

  Yasin AkayYasin AkayAylar önce
 • billy bauer kaleci mayer nadya komonaçi bridget bardot fenerbahçeli cemil...

  Ahmet Akif SaygınAhmet Akif SaygınAylar önce
 • Yine güzel bir yorumlama.

  Aliyar ÇınarAliyar ÇınarAylar önce
 • Tek kelime ile efsane abi hayranlıkla izliyorum videoları çok teşekkürler abi

  İbrahim Yağızİbrahim YağızAylar önce
 • "Kim lan bu Erol Egemen!" Kaybedenler Kulübü

  Salih YanmazSalih YanmazAylar önce
 • Bu video neden bu kadar iyi? Bayıldım

  Mehmet Alper TaşçıMehmet Alper TaşçıAylar önce
 • Harikaydı ya :) Hocam diğer bölümlerle ilgilide videolar yapsan süper olurdu ;)

  Halil ÖzelHalil ÖzelAylar önce
 • Nadir açan bir çiçek gibiydin barış.ama artık eski sen yoksun. sen artık bir reklamsın.

  M. EfeM. EfeAylar önce
 • Güzel video ama ben o kadar ilgilenmiyorum, çünkü youtube hesabından başka hesap kullanmıyorum. Etrafımdaki insanları da uyarıyorum. Sizlerde yakınlarınızı uyarın, çünkü hayat ve zaman geri dündürülemez...

  Reşat BalabanReşat BalabanAylar önce
 • Adam gibi adam barış özcan

  Ömer Zeyd KuranÖmer Zeyd KuranAylar önce
 • Billie'nin klasik bir Jesus Karaterine de benzediği bir gerçek. Bir tanrı bir ilah olduğunun yanında.

  Kamil Canberk AtikKamil Canberk AtikAylar önce
 • Facebook artk tüm telefonlarda sistem uygulaması olarak geliyor ve ben zorla uygulama kaldırma programlarıyla kaldırıyorum gerek yok hesabımıda farklı isim ve bilgilerle kaydettim mesela brezilyada yaşıyorum faceye göre her neyse sosyal medya da taklmak yerine sürekli spotify dan tidal music den farklı müzikler dinliyorum şuan da pubg zaman katili oldu artık çocuk genç yaşlı demeden evli bekar asker polis avukat vs vs demeden herkesi gece vakti uyanık tutup sabah erken kalkmasına engel oluyor . TRvision da iyi değil lakin bu şekil de bilgi veren kanalları izlemek dışında...

  mehmetk2727xxmehmetk2727xxAylar önce
 • Hem bu kadar ince şeyleri bulup hem tavsiye verip hem güldürüp hem de kendi videonda kendi reklamını bu kadar güzel yapıyorsun ya helal olsun. Sondaki şey normal bir insanın bulacağı bir şey değil. Umarım ben uydurmuyorumdur.

  Bilgehan GülBilgehan GülAylar önce
 • Billy Bauer'i canlandıran aktör Yusuf Yazıcı.

  İlker Dalarİlker DalarAylar önce
 • Barış Özcan izlediğim gün 300 iq ertesi gün 3 iq

  Niyazi Emre AkbaşNiyazi Emre AkbaşAylar önce
 • Tebrikler

  OnurOnurAylar önce
 • Parantez işaretini anlayanlar yazabilir mi ?

  Mehmet YokMehmet YokAylar önce
 • sen harika bir detaysın barış abi

  Mert Can DağdelenMert Can DağdelenAylar önce
 • Rahmetli Barış MANÇO'dan sonra ufkumu açan ikinci kişisin. Böyle devam et " Faydalı insan" yolun açık olsun...

  düşünenadamdüşünenadamAylar önce
 • "Nasıl zaman öldürülür" fikrinin 16 dakika 22 saniyelik kanıtıdır

  Kemal Sami KaracaKemal Sami KaracaAylar önce
 • Bu videoyu Black Mirror 5. sezon 2. bölümü izleyene kadar izlememeye karar vermiştim. Az önce o bölümü izledim ve soluğu hemen burada aldım. Ne kadar muhteşem bir bölüm analizi olmuş. Çok etkilendim. Bölümün hemen üzerine ne kadar da güzel gitti. Arada bir yorum olarak yazıyorum yine yazacağım: İyi ki varsın Barış Özcan.

  Elif ŞanlıElif ŞanlıAylar önce
 • video sonundaki ünlemleri parantez içine alma olayını video başlığına koymasını anlayan bir tek ben miyim?

  MaketZekaMaketZekaAylar önce
 • Erol Egemen?

  Oğuzhan KAMYANOğuzhan KAMYANAylar önce
 • ne müthişsiniz

  Hanife TunçHanife TunçAylar önce
 • Barış Ağbi Netflix de The Great Hack isimli bir belgesel var.1 saatlik. İzlemiş olman muhtemel ve hatta kaynaklarının daha önceki videolarında var olması sebebi ile daha fazla bilgiye sahip olduğun için izlemeni ve yorumlamanı rica edebilir miyim?🙆‍♀️

  PELİN ÖZDENPELİN ÖZDENAylar önce
 • bandersnatch videosu gelsin

  Zeynep Aydan AygeceZeynep Aydan AygeceAylar önce
 • bravo 👏🏻

  Mel CalMel CalAylar önce
 • 5.sezon ne zaman cikti ya

  Semih DilekSemih DilekAylar önce
Kim ulan bu Billy Bauer (!) Black Mirror S05E02