Yediemin Otoparkındaki Binlerce Araç Çürümeye Terk Edildi

Antalya’da yediemin otoparklarında bağlı tutulan araç sayılarında artış yaşanıyor.
İhlas Haber Ajansı TRvision Kanalına Abone Olmak İçin:
► bit.ly/IHA-Abone
Aralarında 8 yıldır bekleyen araçların birçoğunun çürüdüğü gözlenirken, yine bu araçların ihaleyle hurda olarak satıldığı bildirildi. Antalya genelinde yetkili olarak 3 otoparkın bulunduğunu ifade eden
Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar
Derneği Başkanı Hakan Topçu, kent merkezinde yaklaşık 5 bine yakın otomobil, 4 bine yakın da motosikletin yedieminlerde bulunduğunu söyledi.
Haciz yoluyla bağlanan araç sayılarındaki artış, Antalya’daki otoparkları hınca hınç doldurdu. Trafik ihlali, cezaların ödenemeyip muayeneye girememesi gibi sebeplerden dolayı haciz yoluyla bağlanan araçlar kentteki yediemin otoparklarında yıllardır bekliyor. Sadece kent merkezinde yaklaşık 5 bine yakın otomobil, 4 bin motosikletin bağlı olduğu belirtilirken, yediemin işletme sahipleri oluşan bu yoğunluktan memnun değil. En büyük sorunlarının yer sıkıntısı ve maliyet olduğunu belirten işletme sahipleri, yıllarca bekleyen otomobil ve motosikletler şu sıralar ihaleyle toptan hurda olarak satılıyor.
“Çürümeye yüz tutuluyorlar”
Antalya genelinde yetkili olarak 3 otoparkın bulunduğunu ifade eden Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu toplamda kent merkezinde yaklaşık 5 bine yakın otomobil, 4 bine yakın da motosikletin yedieminlerde bulunduğunu bildirdi.
Araçların genelde icradan dolayı yedieminde olduğunu belirten Topçu, bu araçların arasında 8 seneye yakın bağlı olanların bulunduğunu söyledi. Topçu, yoğunluk ve süreyi icra iflas kanunundaki aksaklıktan kaynaklandığını ileri sürerek, “ İcra iflas kanununda yeniden yapılanması lazım. Bu araçların hepsi dövizle yurt dışından alınıyor. Bunların hepsi bir milli servet ve burada çürümeye yüz tutuyor. Bununla alakalı kurumlar, icra daireleri, aracı bağlatana sorumluluk vermesi lazım. Mesuliyet, aracı bağlatan avukat veya kurumlarda olması lazım. Bununla alakalı da zaten aracın 6 ay içerisinde satılması lazım olduğu görülüyor. Fakat bu henüz uygulanmıyor” dedi.
“Trafik cezalarının etkisi de var”
Trafik cezalarının artışıyla birlikte yedieminlerde de araç yoğunluğun arttığını ifade eden Topçu, “Aracın eğer muayenesi yapılmamışsa ikinci kez yakalandığı zaman bağlanma ve trafikten men edilme sebebi. Trafikten men edildiği zamanda, eğer sürücünün daha önceden de trafik cezası borcu varsa, bu borçları ödemeden muayene için gün alamıyor. Bundan dolayı da aracını otoparktan çıkartamıyor. Trafik cezalarının bu yönde bir etkisi var” diye konuştu.
“Yer sıkıntısı yaşıyoruz”
2006 yılında tek bir merkezle otopark işine başladıklarını belirten Topçu, ilerleyen sürede yer sıkıntısı yaşadıklarını, şuanda ise merkez dışında 3 ayrı bölgede depolarının olduğuna dikkat çekti. Topçu, yer sıkıntısının yanında masraf ve maliyet gibi sıkıntılar yaşadıklarını da dile getirerek, “Uzun süre kalan araçlar yediemin için zarardır. Araç değerinin yüzde 30’unu geçemiyorsunuz. Burada yediemin depo sahibinin hiçbir suçu yok çünkü satma yetkisi yok. Bundan dolayı da eli kolu bağlı aracı beklemek zorunda. Beklediğinin de karşılığını alamıyor. Yani belirtilen tarife tutarını dahi alamıyor” ifadelerini kaydetti.
Hurda olarak satılıyorlar
Son olarak Milli Emlak Müdürlüğü’nün ihale yöntemiyle yediemindeki araçların satışına yönelik bir çalışma başlattığını aktaran Topçu, “Zamanında satılsalar, hurda olarak satılmayacaktı. Bunların her biri zamanında satılsa ülkeye bir katma değer sağlayacaktı. Uzun süre kaldığı ve ekonomik ömrünü tamamladığı için hurda olarak satılıyor. Aralarında değerli araçlar da bulunuyordu” dedi.
#haber #sondakika #gündem
================================
İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► www.iha.com.tr
İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► facebook.com/iha.com.tr
► twitter.com/ihacomtr
► instagram.com/ihacomtr/
► plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/
İhlas Haber Ajansı hakkında
www.iha.com.tr/hakkimizda.html
İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►www.iha.com.tr/hakkimizda.html

Herunterladen

YORUMLAR

 • Nasil bir salak devlet. Bu 20 25 senelik arabalar avrupa da 2000€ basluyor.

  aminicom batikanaminicom batikan24 gün önce
 • 3000 TL etmeyen aracımı (Sokağımızda yatıyordu) 2019 da otoparktan 6000 TL ye zor kurtardım. Almazsan daha çok ödersin dediler. Ülkemizde fenni muayane terörü, trafik sigortası terörü, ve trafik cezası terörü vardır. Devlet cezalardan üç kuruş almak için resmen vatandaşın malını gaspetmektedir. Mazlumun ahı eninde sonunda çıkar diye kendimizi avutuyoruz işte. Oyları AKP ye vermeye devam. Bütün bu olanlar hep cehape nin yüzünden.

  Metin AydemirMetin AydemirAylar önce
 • yedieminde aracın 2 aydan fazla kalsın aracını açıp içindekileri yürütüyorlar

  Tunc CetinogluTunc Cetinoglu6 aylar önce
 • ben olsam hepsını uygun fıyata satıp mılllı gelır elde ederım

  aliosman İLHANaliosman İLHAN6 aylar önce
 • Bu gibi olaylar bir nevi cari açıkmı oluyor. Adamin 10bin tl borcu icraya düşüyor bi üzerine ana borçtan çok avukat vergi v.s gibi masraflar ekleniyor bu sefer borç 30bin küsür oluyor. Avukat yalaklarida haketmedikleri şekilde 5bin tlden aşagi para almiyorlar. Ama ortada bit devlet var. Devlet demiyorki vatandasim senin 10bin tl borcun var bu nasil ödersin ödeyebilirsin seni magdur etmek istemiyorum demiyor. Arabanin ana degerinden çok borcu çıkinca icraya dusen kisi oraya verecegim para gider yeni araba alirim diyor. Bu devleti yöneten kurumlardaki kişilerde nasil bit vurdumduymazlik nasil devleti zarara sokarim düşünceleri var hep. Bi yeni beyin yokki yeni önderge fikir kolaylik getirsin. Aldinda ne oldu yedi emin deposuna doğurdumu hep araçlarin. Alayida devletin zararina oldu yani milletce hepimize girdi.

  Fatih SeyhanFatih Seyhan6 aylar önce
 • Yedi eminin derdi bitmez kardesim

  rezaarezaa6 aylar önce
 • Bu araçların parçaları eritilsin al sana Türkiye nin milli aracı için malzeme.

  Tarih Öğretmeni Fatih GezerTarih Öğretmeni Fatih Gezer6 aylar önce
 • Yazık onca emeğe bir araba kolaymı alınıyor unca servett çöpe gidiyo

  insan olmakinsan olmak6 aylar önce
 • Çüriyecegine ya sahiplerine verin yada ihtiyac sahiplerine yazik günah

  anqel loveanqel love6 aylar önce
 • Mafya ya bir liradan devretsinler. Er ya da geç öyle olur.

  Çetin YıldızÇetin Yıldız6 aylar önce
 • Borcu sıfırlayın verin araçları çürümesin

  Mehmet Can YILDIRIMMehmet Can YILDIRIM6 aylar önce
 • millette para kalmadı ki

  Hatice AlgıngüzelHatice Algıngüzel6 aylar önce
 • Bizim ülkenin adı İSRAF CUMHURİYETİ olmalı arkadaş.....

  KARANLIĞA KONUŞAN ADAMKARANLIĞA KONUŞAN ADAM6 aylar önce
 • Ödenmeyen trafik borcundan dolayı araç bağlamak haydutluktur.

  METIN TulucuMETIN Tulucu6 aylar önce
 • Memleketin saçma sapan bürokrasi sistemi çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da berbat yazık günah

  METIN TulucuMETIN Tulucu6 aylar önce
 • ilk hemen alalım onları

  GAME OVERGAME OVER6 aylar önce
Yediemin Otoparkındaki Binlerce Araç Çürümeye Terk Edildi